Почетна > Србија
Србија

Латиновић: Здравствена картица СРБ омогућава хитну медицинску помоћ у иностранству

Држављани Србије са својом здравственом картицом имају право на хитну медицинску помоћ у државама са којима је потписан међудржавни споразум – некадашњим републикама СФРЈ, Немачком, Француском, Италијом, Великом Британијом, Аустријом, Мађарском, Румунијом, Бугарском, као и Турском и Тунисом, изјавила је данас Весна Латиновић из Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО).
Фото: Unsplash/Markus Frieauff

Она је истакла да грађани пре одласка у иностранство треба да изваде потврду на основу које ће моћи да користе здравствену заштиту.

“Уколико то нисте учинили, можете касније да поднесете захтев за рефундацију, а да би се то и догодило треба да се испуне два услова – да је услуга била хитна и да није било сметњи за издавање потврде”, рекла је Латиновићева за РТС.
Нагласила је да су трошкови у потпуности покривени уз евентуално плаћање партиципације, уколико је она предвиђена за одређену услугу.

Латиновић је објаснила да се туристичке потврде издају на 90 дана, као и да је студенти и ђаци добијају у току школовања, а запослени за време на које су упућени на рад у иностранству.

Зоран Ћирић из Удружења осигуравача Србије је навео да 75 до 80 одсто грађана који путују на одмор у иностранство уплати приватну полису здравственог осигурања, која пружа заштиту и сигурност у случају незгода, болести или других непланираних ситуација током путовања

Како је рекао, највећа предност путног здраственог осигурања у односу на потврду РФЗО-а је то што не мора да буде реч о хитном медицинском случају и то што покрива много већи спектар услуга.

“Све то покрива болничко и ванболничко лечење у висини од тридесет до четрдесет хиљада евра, у зависности од тога који ниво покрића се одабере”, рекао је Ћирић.

Нагласио је да полиса осим хоспитализације покрива и све повреде које се могу десити на летовању, као што је гажење морског јежа, извртање зглоба, стомачни проблеми и зубобоља.

“Суштинска разлика између полисе путног здравственог осигурања и потврде РФЗО-а је много већи број здравствених услуга које ће на основу полисе путног здравственог осигурања да вам пружи услугу”, навео је Ћирић.
Он је објаснио да грађани само треба да назову кол-центар свог осигуравајућег друштва који ће га упутити у најближу здравствену установу.

Зорана Латиновић из РФЗО, како преноси РТС, истиче да се потврда за коришћење здравствене заштите у иностранству издаје у матичној филијали РФЗО-а, али да је пре тога је потребно да се грађани јаве свом изабраном лекару који ће сачинити извештај о здравственом стању.

“Тај извештај се доноси на лекарску комисију која доноси оцену о здравственом стању. Уколико је оцена позитивна, РФЗО издаје потврду”, рекла је Латиновићева.

Додала је да је за државе са којима не постоји билатерални споразум, попут Грчке, такође потребна потврда РФЗО, са разликом да осигураник плаћа услугу која му се после рефундира.

У Србији сутра претежно облачно, осетно хладније, температуре до 23 степена

Преузмите андроид апликацију.