Почетна > Бизнис
Бизнис

Ланци брзе хране погођени несташицом сунцокретовог уља

Осим ресторана у појединим државама ЕУ који су, услед мањих количина сунцокретовог уља на тржишту, из менија избацили пржене кромпириће отежано снабдевање полако почиње да осећа и ланац Макдоналдс који  послује у Немачкој. Компанија је најавила да је услед кризе  променила  начин припреме свог популарног помфрита.
Фото: Unsplash/Junior-REIZ

За пржење сада користе мешавину с мањим садржајем сунцокретовог уља које је дуже време дефицитарно због кризе у Украјини, одакле је Немачка набављала велике количине.

„За припрему помфрита користимо мешавину уља, која се састоји од сунцокретовог, али и уља уљане репице. При томе сунцокретово уље чини само један мањи део“ објашњавају у Макдоналдсу у Минхену, преноси Танјуг.

Због актуелне ограничене расположивости сунцокретовог уља, његов удео у мешавини уља за припремање помфрита се привремено смањује, саопштила је компанија уз напомену да ће клијенти и даље добијати помфрит најбољег квалитета.

Рат у Украјини изазвао је у Немачкој недостатак сунцокретовог уља, пошто је Украјина била највећи извозник те врсте уља у Немачку.

„Суочени смо са драстичним растом цене јестивог уља. Због тога је замисливо да ће угоститељи променити своје рецепте”, уверен је Томас Геперт, покрајински директор удружења хотела и ресторана „Дехога” у Минхену.

Чак 95 одсто чланица „Дехога” каже да има проблема са испорукама јестивог уља, а и са брашном већ има проблема. У супермаркетима сунцокретово уље већ недељама се распрода веома брзо. Недавно је објављено да се са несташицом сунцокретовог уља суочава и Шпанија која је до сада увозила сунцокретово уље из Украјине и тај увоз покривао је чак 62 одсто потрошње.

Стручњаци напомињу да би сектор уљарства могао да буде највећа жртва сукоба у Украјини, која покрива 80 одсто светског тржишта сунцокретовог уља. Истовремено цене уљарица на  глобалном тржишту непрекидно расту. Цена соје је и у Србији пре неколико дана поново оборила рекорд. Све популарнија међу произвођачима је уљана репица која одржава стабилно високу цену, али површине подњом могу евентуално да шире професионални произвођачи.

Све ово указује да ће уља бити тражена па се очекује и висока цена, као и да ће се посезати за његовим алтернативама у индустрији, угоститељству, малопродаји.

Купцима у неким државама ЕУ већ су саветовали да пређу на алтернативна уља.

Светски медији су објавили да је стопирање извоза из црноморских лука довело до смањења употребе сунцокретовог уља и да расте потражња за другим биљним уљима (од репице, сојиним, палминим и кукурузним).

Udruženje Žita Srbije: Dobro je što će krenuti izvoz žitarica

Преузмите андроид апликацију.