Специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак рекао је синоћ у Атини да је на земљама Западног Балкана да искористе актуелни тренутак који постоји у ЕУ поводом проширења и да се приближе чланству у том европском блоку.
„Ако се сећате самита из Солуна из 2003. године, када су лидери ЕУ одлучили да се Западни Балкан прикључи ЕУ, нико од тадашњих лидера није мислио да ће 20 година касније само једна земља, Хрватска, ући у ЕУ, а преосталих шест нису ни близу. То значи да нешто није у реду“, рекао је Лајчак на панелу „Приступне перспективе Западног Балкана и њихов значај за будућност Европе. Да ли смо у периоду стагнације или изградње новог моментума?”, у оквиру Међународне конференције „Мир и одржив развој“.
Он каже да одговорност за овакво стање лежи на обе стране – и на ЕУ, али и на земљама Западног Балкаана.
„ЕУ је морала да се бави многим кризама које није предвидела, док се, да будем искрен, регион Западног Балкана и даље бави превазилажењем прошлости, освртањем на ратове у бившој СФРЈ. То траје предуго. Пре три, четири године, дошао је нови моментум, али се онда догодио напад на Украјину“, навео је Лајчак.
Он је истакао да Брисел тренутно има нови приступ, који се зове се постепено приступање.
„То значи да не морате да чекате да уђете у ЕУ, већ то зависи од вас, односно, од вашег напретка у испуњавању поглавља. Тренутно је 53 одсто грађана ЕУ за проширење. Неће све бити лако и ружичасто, европске вредности се морају поштовати. Ово је Западном Балкану позив за буђење и могу да кажем да је ЕУ први пут више ентузијастична него Западни Балкан по питању проширења. Али, потребне су реформе, између осталог… Могу да кажем да сам оптимиста“, рекао је Лајчак.
У Атини је јуче почела дводневна међународна конференција која се организује поводом шестогодишњице од потписивања Преспанског споразума, на којој учествује и премијер Србије Милош Вучевић.
Vučević: Možda sam zvučao oštrije, ali odgovorno sam branio Srbiju
Преузмите андроид апликацију.