Некада су се сва културна збивања одигравала скоро само на једном месту у Новом Саду. То место је градски трг.
Титулом Европске престонице културе, наш град је изместио културно-уметнички садржај из своје урбане средине у приградска насеља, све у циљу децентрализације и равномерне расподеле културног садржаја, неопходног за развој појединца.
Самим тим уметничка понуда града се поделила на неколико културних кутака широм Новог Сада, између осталог настала је и Културна станица „Млин“.
Нису баш све културне станице расуте по околини Новог Сада, постоји једна прелепа Културна станица „Млин“ која се налази у Радничкој 20.
Симболичног је назива јер се налази на месту бивше фабрике „Danubius – Mlinpek“, а какав тек садржај нуди најбоље је да се сами уверите и посетите је.
У простору културе у којем су генерације одрастале смештен је један пре свега дечији културни центар „Млин“ који је базиран на искључиво дечијем програму, а тиче се најмлађих суграђана најраније доби до завршетка средње школе.
„Дружимо се на многобројним и различитим радионицама, уметничким, ликовним драмским као и радионицама савременог плеса. Обележавамо значајне датуме, организујемо фестивале и манифестације. Сваког месеца су овде различите изложбе, дечијих радова и остварења, све оно што се односи на културу и неформално образовање деце, што може бити предмет њиховог интересовања, могу пронаћи овде код нас у културној станици“, изјавила је Александра Лукић координаторка културне станице „Млин“.
Препознатљив по много чему, а највише по ликовном атељеу у Млину се налази дечији ликовни атеље снабдевен неопходном опремом и материјалом и свим оним што је потребно за креативно уметничко изражавање деце.
„У том нашем ликовном атељеу ми стварамо магију радимо све оно што се у званичној школи и формалном образовању не ради, од графике и печења глине у пећи до свих других креативних начина изражавања и у току године све радове изложимо у тој нашој ликовној галерији“, рекла је Лукић.
Поред атељеа, ова станица нуди учионицу прилагођену дечијим потребама за стицањем нових знања из области науке, природних и друштвених тема, а идеална је и за дискутовање и промишљање тема које се тичу одрастања.
„Имамо и позоришну салу у којој нам гостују професионална позоришта, одигравају се позоришне представа за децу у којој се одржавају панели, дискусије, трибине и онда стижемо до наше мултифункционалне или спортско-плесне сале у којој се одигравају програми савременог плеса“, додала је Лукић
Крајем маја, Културна станица „Млин“ се делом свог програма проширује и у Креативни дистрикт у нови део града намењен култури, самим тим програм намењен тинејџерима добија свој епилог.
Деца која буду долазила у тај део дистрикта, коначно ће добити свој простор који ће сазревањем и временом постати центар окупљања омладине, будући да се ту налази Омладинска културна станица, Фабрика, Француски институт и друга „кул“ места прилагођена младима.
Kulturna stanica „Kovilj“ – ukras u raskošnom goblenu tradicije i kulture Kovilja (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.