Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Култна места Новог Сада: Места која су некада била резервисана за добре свирке

Нови Сад је одувек био место доброг провода. У деценијама иза Новосађани памте имена неких места који данас већином не постоје. Крајем 20. века отварана су прва места за „клабинг музику“, али то не значи да се у граду нека друга врста музике мање слушала, напротив отварале су се и даље места за све музичке укусе.
Фото: Pexels/Edward Eyer

Већ смо писали о клубу „Пипинг“ где су се пуштали највећи страни хитови, а сада је ред да мало посветимо пажњу и местима која су се отворила да би задовољила поштоваоце рок музике.

Места која су некада била резервисана за добре свирке

Једно од значајних места крајем 20. века био је локал „Атријум“. Атријум је настао половином осамдесетих година, односно 1985. године. Налазио се у Улици Николе Пашића, а данас се у овој улици налази један други Атријум – „Atrium Hamam&Spa“.

Локал су основали Бата Миљевић и Груја Шведић, а место је окупљало бројне новосадске бендове. Како се у бројним историјама Новог Сада сада, већ спомињу и ови локали, мора се рећи да је посећеност овог места била деценијска. Наиме, Атријум је затворен пре почетка новог миленијума, а о његовом програму сведоче неке друге генерације Новосађана.

Програм овог локала био је резервисан током свих дана у недељи, а посебно су се волели радни дани када су се могли у вечерњим часовима чути добри рок звуци гласних момака из локалних бендова попут Обојеног програма, Атеист Репа, Боје


Поред Атријума памти се и „Машинац“ – вечни клуб младих људи, који је до скора био познат као клуб студената јер је смештен у згради Факултета техничких наука.

Машинац је место које је било једно од омиљених места за излазак омладине. Њега се, иако је и данас познат већини студената, сећају и неке друге генерације студената.

Место је било резервисано и за вечерње проводе што, у неким ближе нама годинама, није било речи.  Наиме, данас је то кафић за дневне посете, без јаког звука и гласног провода.

Ера јаког звука, гостовања бројних рок бендова и масе која лудује био је дуго стил овог култног места.

„Rock ‘n’ roll“ је овде дуго живео, а баш као што је реч и за Атријум, и овде су гостовање имали бројни новосадски бендови, али и бендова широм земље, јер је Машинац у свету музике већ био познат.


Последње име у овом тексту, је и име које се често спомиње као место где су се одржавале добре свирке, а његов назив је познат и дан данас. У питању је „Foxtrot“.

„Foxtrot“ је кафић који се налази у Футошкој улици и отворен је сада већ давне 1996. године.

Отворио га је Миодраг Дроп – познат као Тоза Фокстрот.

Ово место постоји већ 28 година, а и данас је једно од омиљених међу Новосађанима.

Иако је познат по својој дивној башти, „Foxtrot“ је некада био познат и по томе што су у њему редовно свирали бројни бендови. Различити жанрови су допирали из овог локала, од рок музике, до блуза и џеза.

Данас му такође, није страно да угости добре музичке бендове.


Kada i kako je počela tradicija gradskog prevoza autobusima u Novom Sadu

Преузмите андроид апликацију.