Кукуруз који је у Јужном Банату традиционално најзаступљенија пољопривредна култура трпи последице суше а од количине падавина у појединим реонима зависиће и приноси.Тамо где је било довољно падавина кукуруз је у добром стању али има подручја где ће приноси бити знатно мањи него прошле године.
Киша која је овог викенда падала у Јужном Банату орасположила је пољопривреднике али је стигла прекасно да би поправила стање кукуруза кажу у Институту Тамиш.
Маја Судимац руководилац Саветодавне службе у Институту Тамиш каже „На клиповима кукуруза постоји од 50 до 90% оплођених зрна а то је јако мало и можемо очекивати да ће нам сразмерно томе бити и приноси смањени.Имамо парцеле које су доста угрожене и где ће приноси бити смањени испод 50%. Ако је принос кукуруза у Јужном Банату био 10 так тона по хектару све што ове године буде преко 5 тона по хектару биће више него одлично.“
Подручја на ободу Делиблатске пешчаре: Владимировац, Банатски Карловац, Алибунар претрпела су највећу сушу ове године.Иако је пре пар дана управо овде било највише падавина, око 40 литара по метру кубном ,то неће утицати на род кукуруза. Јужнобанатски пољопривредници полако се припремају и за жетву сунцокрета која би требало да почне средином августа.
„Сунцокрет је биљна врста која добро трпи сушу и ту је ситуација значајно боља.Он је тренутно у периоду сазревања. Неке прелиминарне приносе нећемо износити али ту неће бити драстичног смањења осим на парцелама где се није поштовао плодоред и где има доста самониклог сунцокрета због чега ће бити отежана жетва“ наводи Маја Судимац.
Важно је да произвођачи поштују правило да се једна биљна врста може поновити на одређеној парцели тек за 3 до 4 године .Ове године проблем прави и присуство кукурузног пламенца јер нема могућности сузбијања у меркантилном кукурузу већ само у семенском и кукурузу шећерцу кажу у Институту Тамиш а сва оштећења на клиповима погодна су места за његово ширење.
Преузмите андроид апликацију.