Културна станица Свилара 13. априла у 19.30 часова наставља серију разговора „Нови Сад: књижевни или сасвим обичан град?” са новосадским писцима и писцима повезаним са Новим Садом, са циљем да се осветли низ питања у вези са односом града и књижевне уметности некад и сад.
Да ли је Нови Сад књижевни град, односно да ли је културни ниво града такав да може да прихвати, разуме и подржи врхунску уметност?
Посебно нас занима лични доживљај града код писаца, у њиховом опусу, али и у разговору о њиховом доживљају света, уметности, егзистенције. Да ли се писци сећају првих утисака које су имали о граду?
Која су то места у граду која за њих имају посебан значај? Са којим градовима могу да упореде Нови Сад?
Који новосадски писци и уметници су за њих важни? Које догађаје из историје Новог Сада би издвојили? Које су добре, а које лоше стране нашег града? Како виде Нови Сад у будућности?
На ова питања одговараће познати новосадски писац и професор Сава Дамјанов, аутор (заједно са Лидијом Мустеданагић) запажене и најпотпуније хрестоматије текстова о нашем граду под насловом „Нови Сад, замљи рај”.
Са аутором ће разговарати професор светске књижевности на Филозофском факултету у Новом Саду Владимир Гвозден, који је, заједно са координаторком КС Свилара Виолетом Ђерковић, аутор концепта и покретач серије разговора „Нови Сад: књижевни или сасвим обичан град?”.
Аутор визуелног идентитета пројекта је новосадски уметник и професор АУНС Атила Капитањ.
Сава Дамјанов (1956), писац, књижевни историчар, есејиста и професор на Филозофском факултету у Новом Саду. Као писац, познат је као представник постмодернистичке поетике, а као истраживач усмерен је на историју српске фантастике, као и еротске и језичко-експерименталне аспекте наше књижевне традиције.
Био је гостујући предавач на многим европским универзитетима. Уређивао је часопис за светску књижевност „Писмо” и „Свети Дунав”, магазин посвећен средњоевропској култури.
Био је и уредник „Библиотеке српске фантастике” и едиције „Новосадски манускрипт”. Један је од оснивача међународног књижевног фестивала „Прозефест” и награде „Милован Видаковић”. Засвој рад добио је више награда и признања, укључујући награде „Тодора Манојловић”, „Лаза Костић”, „Сретен Марић” и „Стеван Пешић”.
Преузмите андроид апликацију.