Почетна > Србија
Србија

Крушевачки ђаци најуспешнији у заштити животне средине

Ученици Основне школе „Велизар Станковић Корчагин“ из крушевачког Великог Шиљеговца, који су победили на такмичењу пилот пројекта „Улога ученика у заштити животне средине“, данас су посетили Природњачки музеј у Београду и разговарали са министрима Бранком Ружићем и Иреном Вујовић.
Фото: Танјуг/Милош Миливојевић

Ружић је након доделе плакете, рекао да је пројекат спроведен у 29 школа широм Србије, истичући да је очување животне средине и подизање еколошке свести од најранијих година важно за свако друштво.

„То јесте драгоценост сваке државе која је еколошки освешћена. Пројекат има сврху да едукује ученике који у редовном образовно-васпитном раду имају одређене садржаје који се тичу екологије и животне средине и ово је један компетитивни дух“, рекао је Ружић новинарима.

Он је истакао да ће се наставити са сличним пројектима и да ће обухват ученика бити још већи.

„Одлучили смо да од 29 школа, шест најбољих пошаљемо у Тршић и то путовање ће се реализовати у мају“, рекао је Ружић.

Фото: Танјуг/Милош Миливојевић

Ресорна министарка Ирена Вујовић је поручила да је циљ био да се едукују најмлађи, како би се одговорно односили према животној средини.

„Пилот пројекат је добро прошао. Постоји интересовање и директора, наставника и ученика“, рекла је Вујовић и додала да млађи више брину о животној средини него старији, те да је жеља да се у наредним пројектима обухвате и средњошколци.

„У наредном периоду ћемо са Министарством просвете скретати пажњу на теме које су важне и подизати свест“, нагласила је Вујовић.

Директор школе „Велизар Станковић Корчагин“ Драган Игњатовић рекао је да је пилот пројекат из области заштите животне средине показао колико је важно очување природе.

„То је велики наш успех, пројекат је био дуг, имао је више фаза и етапа, али није важна та победа већ да се очисти Србија од прљавог отпада и да ученици размишљају каква држава треба да буде у будућности“, рекао је Игњатовић.

Фото: Танјуг/Милош Миливојевић

Победнички тим је обухватио 31 ученика и 12 наставника, а Игњатовић каже да су организоване различите секције, од прављења покретних машина до садње цвећа.

Директор Природњачког музеја у Београду Славко Спасић изразио је задовољство што је додела награда ученицима уприличена у галерији музеја, у коме је, каже, приказано сво богатство био и геодиверзитета Србије.

У музеју је у току изложба „Еволуција“ посвећена настанку живота.

„Имамо експонате који се мере милијардама година, велики број екскурзија редовно обилази нашу галерију и надамо се да ћемо наћи начина да децу угостимо у већем простору, у смислу планирања нове зграде Природњачког музеја“, рекао је Спасић.

Kredit Svetske banke za solarne panele i zamenu stolarije

Преузмите андроид апликацију.