Док на светским берзама цене житарица непрестано обарају рекорде, у Србији је на врх листе пољопривредних производа који су највише поскупели избио – кромпир. Изненађујуће је да је ово поврће у септембру у откупу било 89 одсто скупље него у истом периоду 2020.
Који је разлог за овако драстичан обрт после прошлогодишњег апела произвођача да је цена минимална, а производња потпуно неисплатива?
Прошле године род кромпира био је одличан, а цена ниска док је ове због суше десеткован што се одразило на боље откупне цене и зараде произвођача после неколико узастопних година губитака, објашњавају стручњаци.
“Оваква ситуација је пре свега последица смањеног рода у Србији због дефицита падавина у јулу и августу. Мало су и смањене површине за 10 до 15 процената, јер је 2020. била велика хиперпродукција тако да је и мање кромпира засађено у односу на претходну годину“ каже професор Зоран Броћић с Пољопривредног факултета у Београду.
Увозна царина на кромпир тренутно је шест одсто. Било је предлога да буду више, али је питање, додаје, да ли би то одговарало крајњим купцима, јер би се овај раст директно одразио на малопродајне цене.
“Цене су тренутно добре, али ипак увозне лимитирају домаће. Кромпир се тренутно нашим произвођачима плаћа око 40 динара, док је увозни у велепродаји 45 до 55 динара“ наводи Броћић.
Преузмите андроид апликацију.