Почетна > Бизнис
Бизнис

Кромпир и даље међу рекордерима у поскупљењу

Црни лук и кромпир, међу најпродаванијим пољопривредним производима, имају најбржи темпо раста цена у последње две године, не само у Србији већ и у региону.
Фото: Unsplash/eprouzet

Према последњим подацима Републичког завода за статистику (РЗС) на нашим пијацама ове намирнице се продају по цени од најчешће 120 динара за килограм.

Произвођачке цене пољопривредних производа достизале су рекордне износе од пандемије, а само од децембра 2022. у односу на исти месец 2021, повећане су за 32,1 одсто, објавио је недавно РЗС.

И док је, према статистичким подацима, цена поврћа у том периоду генерално у просеку пала за нешто мање од једног процента – кромпир је поскупео за чак 47 одсто. У Србији је овакво стање приметно још од 2021. када је поскупљење за годину дана било још драстичније.

Тада је кромпир био апсолутни рекордер у расту цена чак и у поређењу са млеком и јајима чије су цене још мировале да би у међувремену забележиле такође висок раст.

Стручњаци су тада објаснили да се ситуација мења после хиперпродукције 2020. када су произвођачи, незадовољни минималним откупним ценама, смањили производне површине за око 15 процената.

Како преноси „Агромедија”, кромпир из домаће производње у 2020. током зиме и пролећа 2021. имао је изузетно ниску цену од највише 15 динара за килограм према произвођачима, а на велико се продавао и за мање од 10 динара, што је било знатно мање од цене коштања.

Према информацијама из 2021. Србија је кромпир махом увозила из Француске, Белгије, Холандије и Немачке – четири водећа европска произвођача који имају и највеће тржишне вишкове. Велики део европских држава има дефицит у кромпиру што доводи до раста тражње.

Због високих цена инпута али и житарица у ранијем периоду кромпир је у готово свим земљама био први на удару у смањењу производње, наводи овај портал. Наглашава да актуелне временске прилике широм Европе (као и у Србији) неповољно утичу на стање производње кромпира.

Цене пољопривредних производа само од децембра 2022. у односу на исти месец 2021, повећане су за 32,1 одсто.

Uprkos procenama, inflacija u Nemačkoj porasla u februaru

Преузмите андроид апликацију.