Књижевни фестивал „Крокодил“ у 14. издању са слоганом „Година магијског мишљења“ синоћ је завршен у Београду у првој етапи, на локацији Центра за културну деконтаминацију (ЦзКД).
Ипак, програм се ту не завршава, јер ће први пут од оснивања фестивала, „Крокодил“ имати свој наставак у Новом Саду током два дана 23. и 24. јуна, под називом „На маргини“ у оквиру програмског лука „Тврђава мира“ на манифестацији “Европска престоница културе Нови Сад 2022”.
Програм треће фестивалске вечери синоћ био је посвећен оригиналним ауторским решењима која истражују до сад неоткривене везе између писаца и њихових преводилаца, као и између поезије, звука и сценског покрета. Садржај књижевне вечери се реализује у оквиру пројекта „CELA“ (Connecting Emerging Literary Artists) који чине организације из десет европских земаља, међу којима је и Удружење КРОКОДИЛ, као и пројекта „Poets Sounds“ који је покренула Крокодилава пријатељска организација „Lettretage“ из Берлина. Једна од намера пројекта „CELA“ јесте да се преводиоци поставе у исту раван са књижевницима као да су и они једнако важни литерарни ствараоци.
Ова намера подстакла је ново промишљање књижевног наступа у случајевима када се он одвија ван контекста језика на ком одређени аутори пишу.
Тако је цело вече представило креативну комуникацију између оних који пишу и оних који њихова дела преводе као узбудљива сценска решења кроз наступе будућих европских књижевних звезда – Аријана Бонаци из Италије, Андраж Рожман из Словеније и Лиса Вед из Холандије, уз преводитељке – Ана Поповић, Јелена Дедеић и Бојана Будимир, док је програм водила Мима Симић.
Након ове програмске целине уследио је јединствен експеримент „Поетс Соундс“ – уметничка сарадња композитора, перформера и песника која истражује границу на којој се књижевни језик среће са областима Нове музике.
Креативни међуоднос гласовног трија „Sprechbohrer“ из Келна и шесторо истакнутих европских песника – Тоне Авенструп из Норвешке, каталонца Едуарда Ескофета, српске ауторке Каталин Ладик, Мортена Сендергарда (Данска), Мије Тиовио (Финска) и Елизабет Ванделер-Дек (Швајцарска) представио је нове пробоје у областима инструменталних могућности гласа, тоналног спектра говора као и питања нотације.
Ови музичко-поетски комади који су своју премијеру доживели у Берлину, након Београда биће представљени и у многим другим европским градовима на турнеји.
Програм су водили Драган Протић Прота из уметничке групе “Шкарт” и поетског фестивала „Песничење“ и његов колега из Немачке – Флоријан Нојнер.
Новосадско издање дебатног програма 14. фестивала Крокодил биће одржано у Новом Саду 23. и 24. јуна од 20 сати под називом “На маргини” у склопу програмског лука “Тврђава мира” Европске престонице културе Нови Сад 2022. У новој, реконструисаној и уређеној Кинеској четврти, која сада носи назив “Креативни дистрикт”, Крокодил ће представити своја три дискусиона формата: Дебату о Европи, Гигантомахију и Софа интервју.
Иван Крастев, Дубравка Стојановић, Борис Буден, Светлана Слапшак, Иван Вејвода, Борис Дежуловић, Аида Ћоровић, Драган Бурсаћ, Марина Фратуцан и Љубица Гојгић су учесници који ће се у оквиру шест фестивалских догађаја током две програмске вечери бавити питањима живота у конфликтним европским зонама – борбе за права жена у различитим облицима патријархата, где ће се истаћи културни радници, професионалци и теоретичари, социолози, историчари, филозофи и активисти међу којима су и „Њуз.нет“ и „Марка Жвака“ тандеми (Марко Дражић/Виктор Марковић и Душан Чавић/Душан Шапоња).
Подсетимо, током прве две вечери 14. издања књижевног фестивала „Крокодил“ гостовали су међународни и домаћи писци – Аријана Харвикс, Асја Бакић, Александар Шурбатовић, онлине из свог дома у Торонту се јавила славна канадска списатељица Маргарет Атвуд, а о Мири Фурлан су говорили глумица Мирјана Карановић и уредник Иван Бевц (издавачка кућа “Booka”).
Такође, публика је имала прилику да слуша карикатуристе и илустраторе Предрага Кораксића „Corax-а“ и Душана Петричића, писца за децу Јасминку Петровић и филмског режисера Радивоја Рашу Андрића (поводом филма по њеном роману „Лето када сам научила да летим”), регионалне писце – Бориса Дежуловића, Тену Штивичић (уз глумицу Хану Селимовић), Илију Ðуровића и Ану Марију Грбић, уз мини наступе музичара Ане Ћурчин и Марчела.
„Сам назив 14. издања “Крокодила“ – „Година магијског мишљења“ јесте наслов који смо преузели из истоимене књиге – аутобиографије недавно преминуле америчке списатељице Џоан Дидион. Она у том свом делу приповеда о суочавању са изненадном смрти супруга, као и са терминалном болешћу једине кћерке, тако да је то била једна заиста страшна животна ситуација у којој се она нашла.
Наслов представља директан омаж ненадмашној ауторки и есејисткињи”, истакао је програмски уредник Владимир Арсенијевић, оснивач фестивала „Крокодил“, познат и као књижевник, добитник НИН-ове награде за најбољи роман (“У потпалубљу”).
Преузмите андроид апликацију.