Почетна > Бизнис
Бизнис

Криптовалута једна од главних мета сајбер криминалаца

Интересовање за криптовалуте опада широм света – тржиште NFT-а се смањује, а биткоин доживљава највећи пад цене у последњих 11 година. Ипак, сајбер криминалци настављају да зарађују милијарде циљајући различите крипто пројекте. Према подацима које је анализирао Atlas VPN тим, опљачкали су 1,97 милијарди долара од 175 хаковања крипто пројеката у првој половини 2022.
криптовалуте
Фото: Pexels/Tima

Etereum екосистем је највише страдао, са више од милијарду долара којих је украдено у 32 догађаја. Нападачи су украли преко 600 милиона долара у Eteru и USDC-у. Подаци су засновани на бројкама које је дао Slovmist Hacked. Који прикупља информације о откривеним нападима на блокчејн пројекте.

Новчани губици се израчунавају на основу стопе конверзије одређене криптовалуте у време хаковања или преваре. Екосистем Солана је на другом месту на листи.

Сајбер криминалци су украли 383,9 милиона долара од пројеката повезаних са Соланом у само 5 догађаја. Највећи хак у екосистему припада платформи децентрализованих финансија (DeFi) Vormhole. Нападачи су искористили рањивост у верификацији потписа у мрежи платформе да би копали Етер на Солани, вредан око 326 милиона долара.

Криптовалуте се често рекламирају као сигурнија алтернатива традиционалним методама плаћања, али бројке говоре другу причу. У ствари, број сајбер криминалних догађаја у вези са пројектима криптовалута се стално повећава. Ако упоредимо овогодишње и прошлогодишње бројке, број сајбер криминала који утиче на крипто пројекте порастао је за 94%. Са 90 у првој половини 2021. на 175 у првој половини 2022. године.

У првом кварталу 2022. било је 79 догађаја сајбер криминала — што је повећање од 108% у односу на први квартал 2021. са 38 догађаја. У међувремену, било је 96 догађаја сајбер криминала у другом кварталу 2022. године. Што је повећање од 85% у односу на 52 у другом кварталу 2021.

Свеукупно, догађаји сајбер криминала су порасли за више од петине (22%) од првог квартала ове године до друго. Мај је био најгори месец за крипто пројекте, са 37 хакова и превара у једном месецу. Сигурност пројеката криптовалута оставља много да се пожели. Док се безбедносни изазови не реше, неповратна и децентрализована природа криптовалута ће наставити да чини крипто компаније једном од главних мета сајбер криминалаца.

Mask odustaje od kupovine Tvitera

 

Преузмите андроид апликацију.