Уколико имате децу, знате колико је изазовно наћи им одговарајући садржај који није тек пука шетња по граду и парку, а који би их заинтересовао и око нечега активирао.
С доласком лепог времена, доносимо вам и неке занимљиве предлоге радионица за децу у Новом Саду, на којима ваши малишани могу нешто да науче, забаве се, изиграју и упознају нове другаре. Пратите календар на нашем сајту, али и мрежу културних станица, јер се и у њима често одржавају креативне радионице које ће одушевити малишане!
Креативне радионице суботом, Галерија Матице српске
Сваке суботе у Галерији Матице српске одржавају се креативне радионице за децу од 5 до 11 година. Уколико ваше дете има аспирације ка уметности, или бисте волели да их има, сигурно ће уживати на радионици с кустосима и музејским едукаторима, где ће кроз уметност и игру сазнавати занимљивости о друштвеним и природним појавама. То конкретно подразумева посматрање уметничких дела, шетње кроз Галерију, а онда сликање, цртање, вајање, играње, писање прича, певање, и још много разних начина да деца испоље креативност и забаве се. Улазница стаје 150 динара, а пошто је број учесника ограничен, закажите учешће путем електронског формулара на страници радионице. Априлске радионице на различите начине повезане су с актуелном изложбом Миграције уметности – уметности миграција, и све њих, али и касније актуелне радионице, наћи ћете на овој страници. А док је дете на радионици, ви имате преилику да посетите сталну поставку или неку од актуелних изложби у овој галерији.
Осим тога, Галерија Матице српске отвара врата и најмлађим посетиоцима, па тако се сваке суботе у два термина одржавају и концерти класичне музике за бебе (узраст 0 до 4 године, у 11.30 часова) и децу узраста од 5 до 11 година (од 12.30 часова).
Музејска играоница недељом, Музеј Војводине
Овај музеј такође нуди сјајне садржаје који ће децу упознати са сталним изложбама и тематским поставкама, али и темама из опште културе, значајним историјским догађајима и оним везаним за верске датуме, и слично.
Музејска радионица један је такав програм за децу од 5 до 10 година који се одржава недељом од 11 до 12.30 и потребно је најавити се мејлом pedagoska.sluzba@muzejvojvodine.org.rs.
На овим радионицама улаз је бесплатан, а састоје се од теоријског дела, усмереног на стицање знања, и практичног, који подразумева савладавање техника ликовног израза, креативног писања и других вештина. Осим Музејске радионице, у Музеју Војводине цела породица може учествовати у програмима „Где сам ту ја? Породично стабло“ и „Где сам ту ја? Породични грбови“ који се одржавају суботом и коштају 400 динара по породици до пет чланова. Напослетку, не треба заборавити ни Театрић Музеја Војводине који прави кратке едукативне луткарске представе инспирисане предметима и причама из самог музеја. Тренутно је на репертоару представа Откуд шлем у бабиној башти. За информације о резервацијама посетите веб-страницу Музеја Војводине.
Бекство из музеја, Музеј Војводине
У сарадњи са Фондацијом Нови Сад – Европска престоница културе, у Музеј Војводине ће се сваког понедељка од 4. априла до 15. маја, одржавати едукативна игра за најмлађе, Бекство из музеја: митолошка авантура, као део програма Школе будућности. Намењена је деци узраста од 9 до 15 година, а игра је креирана на основу прича и предмета из прошлости приказаних на сталној поставци.
Улаз је слободан.
Едукативно-креативне радионице за најмлађе, Спомен-збирка Павла Бељанског
Овај многима најдражи новосадски музеј такође је посвећен едукацији и различитим едукативним програмима за различите групе, па се ту тако налазе и они за децу. Како кажу у Спомен-збирци Павла Бељанског, њихов је циљ да вредности колекције Павла Бељанског приближе публици, а едукација је заснована на интерактивном принципу. Деца тако могу да се опробају у керамици, уче енглески или откривају свет збирке Павла Бељанског кроз питалице, ребусе и укрштенице. Информишите се правовремено о одговарајућим садржајима и терминима на вебсајту Спомен-збирке Павла Бељанског.
Зенитов дечји клуб, Књижара Зенит Боокс
Књижара која је за кратко време освојила срца Новосађана, нуди нешто и за најмлађе. Зенитов дечји клуб одвија се сваког викенда, и то суботом од 10 до 12 и недељом од 11 до 13 часова. Клуб обухвата радионице за децу од 3 до 12 година на српском и енглеском језику, а акценат је на развијању креативности и моторике кроз игру. Родитељи време могу да искористе у кафеу у књижари.
Улаз је 200 динара, а сви учесници остварују попуст од 10% за дечје књиге.
На Фејсбук страници књижаре Зенит Боокс будите у току с радионицама и кликните „attend“ – ово је посебно важно јер ће Зенитов дечји клуб правити паузу током предстојећих празника, од 22. априла до 3. маја.
Уметност на длану, Новосадски дечји културни центар
Прегршт најразличитијих садржаја, од читања, преко цртања, сликања, вајања, графике, музике, све до глуме и савременог циркуса, предшколцима и школарцима нуди Новосадски дечји културни центар. Радионице воде професионалци у датим областима (дипломирани ликовни уметници, глумци, редитељи…), а како се термини и друге логистичке информације разликују за различите радионице, информишите се на вебсајту Новосадског дечјег културног центра за оне које код ваше деце изазову највеће узбуђење.
Музика за моје уши, Дечји културни центар Нови Сад
И Дечји културни центар Нови Сад нуди бројне садржаје, како за најмлађи узраст, тако и за тинејџере. Овде, наиме, деца од годину и по па све до седам година могу да учествују на музичкој радионици где ће развијати музикалност и способност активног слушања, посећивати концерте, балетске представе и опере, упознавати инструмент, те најзад, певати, плесати и цртати, све под вођством музичког педагога. Нешто старија деца која воле да певају добродошла су у Дечјем градском хору овог културног центра, мали глумци све до четрнаест година могу да учествују на позоришној радионици, а нешто јединствено што нуди Дечји културни центар Нови Сад јесте шаховска радионица под вођством лиценцираног шаховског тренера и мајсторског кандидата. Детаљне информације о терминима наћи ћете на веб-страници Дечјег културног центра.
Преузмите андроид апликацију.