Кинеска економска активност се нагло охладила у априлу. Потрошња становништва, индустријска производња и запосленост платили су највећи данак мера борбе против ковида-19, појачавши страховања да би привреда могла да забележи пад у другом кварталу.
Малопродаја у Кини је пала за 11,1 одсто прошлог месеца на годишњем нивоу. Највише од марта 2020, показали су данашњи подаци Државног завода за статистику (НБС), извештава Ројтерс.
Због мера локдауна, пружање кетеринг услуга ресторана је било обустављено. Што је довело до пада угоститељских прихода за 22,7 процената у априлу.
Продаја аутомобила је пала за 47,6 одсто у односу на годину раније. Пошто су произвођачи путничких возила смањили производњу због затворених салона и несташице делова.
Индустријска производња је потонула за 2,9 посто међугодишње, јер су мере против вируса уздрмале ланце снабдевања и паралисале дистрибуцију. Што је испод очекивања економиста који су у анкети Ројтерса предвиђали раст од 0,4 процента. То је највећи пад од фебруара 2020.
Кина је у априлу прерадила 11 одсто мање сирове нафте него годину дана раније. Такође је пала и производња електричне енергије за 4,3 процента у односу на 2021. годину, на минимум који је последњи пут забележен у мају 2020.
Снажан ударац је задобило и тржиште рада. Стопа незапослености, заснована на националној анкети, порасла је на 6,1 посто у априлу са 5,8 процената претходног месеца. Највише од фебруара 2020. када је износила 6,2 одсто.
Zaharova: Rusija će odgovoriti na sve nezakonite korake Zapada
Преузмите андроид апликацију.