Мандатар Димитар Ковачевски саопштио је данас предлог чланова нове македонске владе и програм њеног рада, чији ће фокус бити бављење енергетском кризом, одржавањем животног стандарда, економијом и реализацијом неких великих инфраструктурних пројеката.
Он је рекао да ће нову владу чинити министри СДСМ, ДУИ, ЛДП и Алтернативе у складу са преузетим обавезама и програмом владе.
На питање зашто је задржао неке министре, а није предложио потпуно нову владу, Ковачевски је рекао да је, када је реч о министрима СДСМ-а, раније већ изјавио да ће придржавати принципа испуњавања обавеза, капацитета личности и перформанси кандидовања за поједине ресоре, те зато и долази до кандидовања нових и ротирања старих министара који су се показали ефикасним у вођењу одређеног ресора.
Ковачевски је рекао да је одлуку да поједини министри остану у појединим ресорима донео на основу анализа које су показале да је у тим ресорима постигнут добар учинак, да је постигнут стандард и да је на високом ниову реализован део оперативних и део капиталних инвестиција, пренели су македонски медији.
Према његовим речима, неки од старих министара нису укључени у нови кабинет по њиховом избору, а не због незадовољства њиховим радом, јер се, како је рекао, након оставке Зорана Заева не виде у новм владином тиму.
Додао је да су неки од тих министара одлучили да своје каријере усмере у другом правцу.
Кочевски је предложио четири министра без портфеља, једно више у односу на претходну влади и оно ће се бавити дијаспором.
Међу онима који одлазе су министарка одбране Радмила Шекеринска, министар спољних и европских послова Никола Димитров, здравља Венко Филипче и рад и социјална питања Мила Царовска.
У новој влади албанска партија ДУИ ће имати шест министара, Алтернатива три, а осталих 12, укључујући Ковачевског из коалиције СДСМ.
Према предлогу мандатара, у новој влади ће бити Славица Грковска која преузима функцију потпредседнице владе за борбу против корупције, Љупче Николовски се враћа у ресор пољопривреде, на место министра одбране долази Славјанка Петровска, Министарство просвете преузеће Јетон Шакири из ДУИ, а место министра здравља припало је Алтернативи која је изабрала Бакима Саљија. Џемаил Цупи је предложен за министра без портфеља задуженог за дијаспору.
Бојан Маричић ће бити потпредседник владе за европска питања, а министарство правде ће преузети Никола Тупанчевски, дугогодишњи професор Правног факултета УКИМ-а у Скопљу, који у владу улази са „листе” СДСМ-а, али као ванстраначка лицност.
Осим Шакирија који ће преузети образовање, ДУИ је задржала своје министре на истим позицијама Артана Грубија (први потпредседник владе – политички систем), Крешника Бектешија (економија), Бујара Османија (спољних послова), Насер Нуредини (екологија) и Фатмир Бесими (финансије).
Председник ЛДП-а Горан Милевски остаје министар локалне самоуправе.
Преузмите андроид апликацију.