Очекивани животни век, образовање и животни стандард становништва вратили су се на ниво из 2016. године, разлог је пандемија ковида-19, упозорава се у извештају УН о људском развоју објављеном данас, у којем се изражава и страховање да ће рат у Украјини додатно погоршати ситуацију.
Први пут од успостављања, пре 30 година, индикатор за људски развој који узима у обзир очекивано трајање живота, образовање и животни стандард, пао је две узастопне године 2020. и 2021, вративши се на ниво из 2016. године, наводи Програм УН за развој (УНДП).
То „огромно погоршање” односи се на више од 90 одсто земаља света.
Индикатор људског развоја се великим делом смањио због пада очекиваног животног века у периоду од више од годину и по дана, између 2019. и 2021. (71,4 године у 2021. у односу на 73 године у 2019), док се обично повећава неколико месеци сваке године.
У САД бележи се пад очекиваног животног века од две године док је у другим земљама тај пад још израженији.
Суочен са надовезивањем криза без преседана, посебно ковида-19, свет се вратио назад пет година по питању људског развоја, што подстиче „страховања” и „фрустрације” широм планете, наводи УН у извештају.
„То значи да се умире раније, да смо мање образовани и да наши приходи падају, рекао је шеф УНДП-а Ахим Стајнер у разговору за Франс прес.
„С ова три параметра можете добити одговор зашто људи почињу да буду очајни, фрустрирани, забринути за будућност”, додао је он.
Индикатор је напредовао устаљено деценијама, а 2021. се вратио на ниво из 2016, чиме су „обрисане године развоја”. Главни разлог за то је ковид-19, али и климатске катастрофе које се умножавају, кризе које се надовезују не дајући становништву да „поврати дах”.
„Имали смо катастрофе и пре, имали смо сукобе пре, али здруживање онога с чим смо суочени данас је велико назадовање за развој човечанства”, рекао је шеф УНДП-а.
То назадовање је такорећи универзално и погађа 90 одсто човечанства, мада су неједнакости међу земљама и даље изразите. На врху листе су и даље Швајцарска, Норвешка и Исланд, а на дну Јужни Судан испред Чада и Нигера.
И док неке земље почињу да се опорављају од утицаја пандемије многе у Латинској Америци, подсахарској Африци, Јужној Азији или на Карибима, нису имале времена да се опораве пре него што је дошла нова криза – рат у Украјини.
Са великим утицајем на прехрамбену и енергетску безбедност, које нису још узете у обзир у индикатору који се завршава са 2021. годином, без сумње су изгледи за 2022. мрачни, оценио је Стајнер.
Преузмите андроид апликацију.