Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Користимо их сваки дан, а нису добре ни за здравље, ни за планету

Влажне марамице су направљене од полиестера који се тешко разграђује. Оне загађују околину, мора и зачепљују одводе, али су свакодневица већине људи.
Фото: Unsplash/Natracare

Користимо их у различите сврхе – за скидање шминке, чишћење намештаја, брисање беба, руку, тастатура и много тога још.

Оне су постале водећи узрок загађења плажа, објавило је прошле године британско Друштво за очување мора, али проузрокују и друге проблеме.

Стручњаци су установили да могу да буду узрочници алергијских реакција, а посебно се не препоручују за бебе.

Процењује се да се на сваку бебу потроши између 1.500 и 2.250 влажних марамица до њене треће године.

Њихова нежна кожа која још увек није потпуно зрела, осетљива је на све спољашње факторе, па тако упија и све негативно из влажних марамица.

За њих је најбоље користити обичне памучне крпице намочене у топлу воду и тако им брисати задњицу. Могу се прати и под топлом водом, а затим обрисати меканим пешкиром.

Дерматитис и екцеми све су учесталији код беба и код родитеља на рукама, а стручњаци их повезују највише са влажним марамицама.

Најопаснији састојак због ког такве алергије могу да се јаве је метхyлисотхиазолиноне (скраћено: МИ), ког је Америчко друштво за контактни дерматитис прогласило алергеном године 2013. Европска комисија забранила је његово коришћење у свим производима који могу да остану на кожи.

Не смеју да се бацају у одводе

Иако на њима пише да се несмеју да се бацају у одводе, неретко људи то раде, углавном зато што не читају шта пише на паковању.

Оне зачепљују одводе јер нису разградиве попут обичног тоалет папира. Чак и када су одложене у смеће, и тада су штетне.

Због комбинације алкохола, конзерванса, мириса и средстава за чишћење у њима тешко се разграђују. Осим тога, антибактеријски алкохол из њих убија бактерије и ензиме које су кључне за разградњу обичног отпада на местима где се смеће одлаже, али и у септичким јамама.

Нису добре ни за компостирање јер се синтетичка влакна неће моћи разградити, а хемикалије и конзерванси из њих загадиће ваше тло и оно што је у њему добро.

Са чиме их можете заменити?
Антибактеријске влажне марамице

Уместо да користите ове влажне марамице боља опција је да оперете руке водом и сапуном. То је ефектније него да их чистите марамицама, које су се показале као најмање ефикасне у чишћењу руку. Осим тога, антибактеријски састојци могу да подстакну отпорност на антибиотике.

Фото: Pexels/Monstera
Влажне марамице за скидање шминке

Дерматолози их не подржавају јер садрже хемикалије сличне детерџенту. Ако су прејаке, изиритираће вам кожу, а многе које садрже алкохол могу додатно и да исуше кожу.

Козметички дерматолог др Сем Бунтинг препоручује памучне крпице и мицеларну воду као најнежнију опцију за кожу.

Влажне марамице за бебе

Чак и оне на којима пише да су „еcо“ или „green“ које садрже углавном воду и даље су штетне. Направљене су од полиестера и зачепиће одводе, увести пластику у прехрамбени ланац и неће се разградити стотинама година.

Боља опција је да понесете памучне крпице и мало воде, па бебе обришите на тај начин.

Влажне марамице за чишћење куће

Врло често садрже пуно алкохола и мириса који могу да изиритирају и исуше кожу. Далеко су ефикасније магичне крпе које можете више пута да користите, а које су намењене за чишћење куће.

Da li znate koliko često morate da dezinfikujete svoj telefon

Преузмите андроид апликацију.