Почетна > Бизнис
Бизнис

Компанија Неуралинк путем можданих чипова омогућује повратак у живот

Илон Маск је послао туристе у свемир и направио аутомобиле који се „сами возе” и не испуштају издувне гасове, а ако се оствари његово следеће „путовање у будућност”, ове године ће уграђивати чипове у људски мозак и помагати потпуно парализованим особама да користе паметне телефоне и рачунаре.
Фото: PrtSc/Future Unity/YouTube

Маскова компанија „Неуралинк” развија компјутерске чипове који „читају мисли”. За овај производ, који је назван „линк”, тврди се да ће омогућити пацијентима непокретним од врата наниже да управљају електронским уређајима само помоћу мисли.

На сајту компаније пише да ће чип очитавати активност неурона и обрађивати информације, разумевајући шта корисник жели и преносећи те жеље до рачунара или телефона. Како је најавио Маск, овај вид бежичне вештачке интелигенције и непосредног повезивања људског мозга и рачунара у каснијој фази ће отићи тако далеко да ће враћати вид, слух и покрет, лечити деменцију, Алцхајмерову и Паркинсонову болест.

„Надамо се да ћемо 2022. године од америчке Агенције за храну и лекове добити дозволу да применимо чип код особа с тешким оштећењем кичмене мождине, а то су тетраплегичари и квадриплегичари”, казао је Маск за „Волстрит журнал” крајем прошле године.

Према његовим речима, чип величине кованице усадиће се у људску главу и повезати с уређајима уз помоћ блутута да би особа која не може да користи руке могла да претражује интернет, напише поруку, мејл или објаву на друштвеним мрежама. „Пацијент изгледа потпуно нормално”, додао је Маск, наводећи да после интервенције остаје мали ожиљак на глави и да особа која ујутру дође у болницу ради ове процедуре већ по подне иде кући. Маск обећава да ће на крају парализовани пацијент с уграђеним чипом брже управљати паметним телефоном од здраве особе која користи руке. Улогу неурохирурга имаће специјализовани робот, који је такође изум Маскове компаније.

Nova kovanica od dva evra puštena u opticaj

 

Преузмите андроид апликацију.