Почетна > Свет
Свет

Колумбија: Уклањање 70 нилских коња Пабла Ескобара коштаће 3,5 милиона долара

Уклањање 70 нилских коња који су припадали нарко босу Паблу Ескобару коштаће Колумбију 3,5 милиона долара.
Фото: WikimediaCommons/Paul Maritz

Ескобар је нилске коње донео у Колумбију крајем 80-их година, али након његове смрти 1993. године животиње су остављене да слободно лутају по врућој, мочварној области Антиокуја, где су еколошке власти биле немоћне да обуздају њихово размножвање, преноси Гардијан.

Како се наводи, од првобитна четири нилска коња која су побегла са Ескобаровог сеоског имања данас постоји око 130, што је највећа популација ван Африке.

Без природних предатора који би их држали под контролом, њихова популација ће наставити експоненцијално да расте, а једна студија проценила је да ће до 2034. године нилских коња бити 1.400.

Власти су саопштиле да планирају да ухвате и преместе скоро половину нилских коња у наредним месецима, од којих 10 иде у уточиште Осток у северном Мексику, а 60 у још неименовани објекат у Индији.

„Цела операција би требало да кошта око 3,5 милиона долара“, рекао је власник уточишта Осток Ернесто Зазуета.

Он и локални гувернер колумбијског региона у којем живе нилски коњи кажу да планирају да намаме животиње мамцем у ограде, где ће остати затворене пре него што буду стављене у посебне сандуке за трансфер.

Власти су у једном тренутку покушале да убију животиње, али су одустали након што је та идеја изазвала гнев јавности.

Једна од идеја била је и стерилизација, али су се нилски коњи размножавали брже него што локални стручњаци могу да их пронађу, ухвате и кастрирају.

Студије су упозориле да нилски коњи оштећују екосистем у Магдалени – највећој реци у Колумбији, јер сваки нилски коњ поједе око 40 килограма траве ноћу, што значи да само њихов измет трује воду, убија рибу и угрожава богат биодиверзитет реке.

Нилски коњи такође све више нападају локално становништво, а напади су последњих година све чешћи.

Због свега тога, колумбијско Министарство животне средине је прошле године прогласило нилске коње инвазивном врстом, што је отворило врата за евентуални одстрел, али се план трансфера нилског коња сматра коначном мером спасавања живота.

Porota Njujorka ponovo o slučaju Tramp tek posle Uskrsa

Преузмите андроид апликацију.