Из гнезда на бетонским стубовима недовршене зграде покрај ауто-пута на Клиси у Новом Саду, равницом се разлеже цвркут белих рода, међу којима је и 70 младунаца.
Свет посматрају са висине, тачније са више од 20 метара високих бетонских стубова и греда одакле се пружа одличан поглед на град, али и депонију на којој се често хране. Осим депоније, у непосредној близини колоније рода налазе се велики копови шљунка и песка на којима роде проналазе додатну гозбу.
Орнитолози из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије су 2017. године у својеврсној колонији пронашли осам гнезда, да би бројност расла све до 2021. када су избројана чак 33 пара рода. Ове године у колонију је дошао 31 пар, а њих 26 успешно је оставило потомство.
Родама је потребно изузетно умеће да направе велика и стабилна гнезда на тој висини, пркосећи честим олујним ветровима. Управо тако су најмање три гнезда страдала овог пролећа.
„Нови Сад се вековима развијао на мочварним пољима која су исушена и затрпана“, објашњава Милан Ружић, из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.
„Та некада богата станишта неповратно су нестала, а са њима и колоније птица мочварица.“
Међутим, некима од њих, попут рода и галебова, сада погодују комуналне депоније на којима проналазе нове изворе хране. Беле роде су се прилагодиле новонасталим условима и отпад који ми људи производимо окренуле су у своју корист.
Преузмите андроид апликацију.