Почетна > Бизнис
Бизнис

Колико зарађују Срби у Немачкој?

У Немачкој, где живи око 450 000 Срба, наши грађани највише раде на тежим пословима, попут грађевине где у просеку зарађују и до 2 500 евра месечно.
Фото: Unsplash/movidagrafica

Срба је у Немачкој много запослено и у угоситељству где су плате нешто мање и крећу се око 1 800 евра у просеку. Наше медицинске сестре, у овој економски најразвијенијој европској земљи зарађују и до 2 600 евра месечно.

Срби у Немачкој често раде и у металној индустрији и производњи.

Многи од њих су и шофери, али их има и доста који раде на пословима обезбеђења, чишћења и одржавања. Ово су по правилу мање плаћени послови и наши грађани на њима могу да зараде највише до 2 000 евра.

Додатак до око 3 000 евра, колико многи наши грађани у Немачкој зараде месечно, најчешће остварују по основу додатних послова које раде по два до три сата дневно.

Треба рећи и да се плате у Немачкој значајно разликују и по градовима. Тако се, рецимо, много више зарађује у Франкфурту, Минхену и Штутгарту, односно у економски развијенијим метрополама.

Такође, подаци говоре да запослени са академским образовањем зарађују и до 40 одсто више од свих запослених. Рачунице показују и да Срби у Немачкој зараде и до 30 одсто мање од Немаца који су често на руководећим и боље плаћеним радним положајима.

По правилу, важи да што су боље квалификације и што боље говоре немачки језик, то им је једноставније да дођу до посла и дугорочно остану. Ипак, већина радника из Србије у Немачкој ради оне мање плаћене послове, за које се тражи само диплома средње школе и површно знање језика.

У Немачкој, иначе, најмање зарађују запослени у угоститељству и они који су запослени преко агенција. Тако, рецимо, радници и у хотелима и ресторанима у просеку зарађују до 1 800 евра, а сличну зараду имају и фризери, магационери.

Зараду од 2 000 и већу имају возачи камиона и аутобуса и достављачи, што су честа радна места за Србе и странце у Немачкој.

С друге стране, најбоље су плаћени радници у области биотехнологије, финасијских услуга и услуга осигурања, енергетике и ИТ сектор.

Примера ради лекари у Немачкој месечно у просеку зараде и до 6 500 евра, док су после њих по висини прихода ИТ стручњаци који зарађују близу 6 000 евра. И грађевински инжењери добро зарађују, њихова плата месечно иде и до 4 500 евра.

 

Преузмите андроид апликацију.