Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Колико воде треба да пијемо сваки дан?

Човек може издржати три минута без кисеоника, тридесет дана без хране и само три дана без течности, по златном правилу. Без воде у нашем телу ништа не функционише. Ево зашто и колико треба пити.
Фото: Pixabay/ExplorerBob

Вода чини око 80 одсто тела новорођенчета. Како старимо, удео воде у телу се смањује на око 60 процената. Масне ћелије садрже мање воде од других ћелија.

Тако људи са вишком килограма имају мањи проценат воде од мршавих, а жене мање од мушкараца.

Али за све нас, течност је важна за опстанак.

Неки органи садрже велике количине воде. Рецимо око. Његово стакласто тело садржи до 99 процената воде.

Мишићи такође имају висок садржај течности, око 80 процената.

Да бисте своје тело снабдели довољно течности, пре свега је важно да пијете, пијете и поново пијете.

Вода је апсолутно неопходна

Наше тело губи око два литра течности дневно: преко коже, која регулише телесну температуру, посебно када је велика врућина. Али сув ваздух у загрејаним просторијама такође има утицај. Бубрези, који ослобађају наше тело од токсина, излучују течност у облику урина.

Ако нисмо узимали довољно течности, урин је интензивно жуте боје. А ако падне мрак, то је озбиљан знак упозорења да нешто није у реду.

Кроз црева се течност излучује столицом, а у виду ситних капљица воду губимо и када дишемо. Ове губитке треба да надокнадимо уносом 1,5 до 2 литре течности сваког дана.

Потреба се повећава током физичког напора, спорта, високе температуре, грознице, повраћања и дијареје. Али течност не мора увек бити чиста вода. Супе, воће или разне врсте поврћа такође су добри за тело и помажу да се попуне залихе. Ово је неопходно јер наше тело већ са губитком течности од један до два одсто показује прве симптоме.

Ако изгуби више од седам одсто, ситуација постаје озбиљна: на то указују убрзани пулс или вртоглавица, јер све хемијске реакције и процеси у телу захтевају течност.

Губитак течности од дванаест процената може довести до стања шока или чак коме.

 Што смо старији, мање смо жедни

Није неуобичајено да старији људи једноставно забораве да пију. Овом, свесно не уносе довољно течности у организам јер у старости многи више не могу да контролишу мокрење. може довести до вртоглавице, конфузије, поремећаја или губитка свести, између осталог.

У случају великог губитка течности, ово се надокнађује инфузијом. Неки старији људи, међути

Због страха од неконтролисаног мокрења или пречестог ноћног одласка у тоалет, многи не пију довољно.

Превише течности такође може бити штетно

Ако попијемо пет или више литара течности у року од неколико сати, то такође може бити опасно по живот и може довести до прекомерне хидратације, или прекомерне количине воде у телу.

Бубрези тада више нису у стању да регулишу и излучују велике количине течности. Једна од најгорих последица може бити церебрални едем.

Како и да ли организам уопште може да се носи са овим зависи од старости, тежине и општег здравственог стања. И овде важи правило: важна је права мера.

Dve šoljice kafe dnevno pomažu vam da živite duže, otkriva nova studija

Преузмите андроид апликацију.