Око 2,9 милијарди (или 37%) светске популације још увек никада није користило интернет, а велика већина њих живи у земљама у развоју.
Ова статистика је део новог извештаја који је спровела Међународна унија за телекомуникације Уједињених нација. Истовремено је откривен брзи пораст нових глобалних интернет конекција, што је убрзала пандемија корона вируса.
Према извештају, број људи који користе интернет широм света порастао је са 4,1 милијарде у 2019. на 4,9 милијарди у 2021. Ово појачање током Ковид-19 пандемије је вероватно резултат затварања, фокусирања на рад и учење од куће, као и појачаног деловања на пољу електронског трговања и банкарства.
Број глобалних корисника интернета порастао је за више од 10 одсто у 2020. години, што је највећи годишњи раст у овој деценији, наводи се у извештају.
Међутим, овај раст употребе интернета само је део приче. Значајан део нових корисника интернета током пандемије се онлајн повезивао ретко и углавном преко заједничких уређаја са ограниченим интернет брзинама.
Такође, постоји огроман дигитални јаз који раздваја богате нације и сиромашније земље у развоју. Тако 96% оних који и даље не могу да се повежу на интернет спада у другу категорију.
Иако се смањује број корисника који уопште нису повезани на интернет, овде и даље постоји велика прилика за раст за међународне технолошке компаније. Велики је број технолошких гиганата који се већ такмиче да буду први који ће за последње 3 милијарде корисника.
Широм света, Google, Facebook и Amazon троше милијарде долара на изградњу подморске интернет инфраструктуре, за коју верују да би могла да повећа глобалне брзине и приступ интернету.
Извештај УН-а показује да је повећање глобалног приступа интернету више питање времена, него могућности. Велика непознаница и даље остаје ко ће обезбедити тај интернет приступ и да ли је добробит те конекције равномерно распоређена у друштву.
Šta je zajedničko za serije “La Casa de Papel” i “Squid Game”?
Преузмите андроид апликацију.