Није било лако бити мајка ни пре 20 и 30 година, а није ни данас.
Ипак, изазови са којима се суочавају данашње маме битно се разликују у односу на оно што су били проблеми наших мајки и бака.
Живот се много променио на свим пољима, па је очекивано и да се одгајање деце разликује у односу на одгајање пре 20 и 30 година. Чини се да у ери интернета знамо одговоре на скоро сва питања, имамо разне уређаје који уместо нас могу да певају успаванке, пелене за једнократну употребу више нису никакав луксуз, па се чини да је мајчинство на много нивоа лакше него раније.
Али с друге стране, баш и није – данашње маме суочавају се са изазовима за које њихове маме и баке никад нису чуле, а више о тим изазовима је говорила психологица Елена Данилова.
1. Огроман притисак
Некада је било битно да је дете чисто, обучено, нахрањено, а данас се очекује да мора имати све најбоље.
У ери друштвених мрежа, када сви знају све о свима и сви се међусобно такмиче, родитељи су суочени са невиђеним притиском да њихова деца имају све најбоље и да ни случајно комшијино дете нема нешто боље. То их затим доводи у врзино коло јер дететове потребе расту, мода се стално мења, увек има неких нових играчака које малишан жели…
Како су окружена великим бројем играчака, децу оне све мање занимају, па их оставе и забораве на њих већ после једног сата. На крају из тога произлази да деца не цене новац, ни рад, а материјалне ствари им постају најважније.
2. Превише информација
Некада су књиге биле главни извор информација, а сада је на интернету доступно и много корисних ствари, али и оних других, којима не желимо да деца буду изложена.
Маме раније нису морале да брину о томе коју ће књигу дете прочитати, док данашње мајке морају непрестано да пазе каквом садржају су изложени малишани на друштвеним мрежама, на Јутјубу…
3. Виртуелна реалност је свуда
Малишани су некада бежали из школе како би се играли у дворишту, пели на дрво, а данашња деца би 24 сата дневно да проводе уз разне уређаје. Зависност од технологије се развија веома рано јер су малишани већ од првих месеци живота изложени разним уређајима.
И док су родитељи на почетку задовољни јер виде како дете учи да се брзо сналази на телефону, врло брзо се долази до тачке када овај уређај постаје једино што малишане занима, што касније ствара бројне проблеме.
4. Превише сазнања
Некада су деца до првог разреда знала азбуку или да прочитају понеку реч. Данас су маме преоптерећене информацијама са свих страна и већ од рођења им се намеће план брзог развоја малишана.
Врло често родитељи децу већ са две–три године уписују у некакве школице и радионице за „рани развој“, а када крену у школу, очекује се да блистају из свих предмета, због чега их неретко шаљу на приватне часове или уче са њима код куће.
5. Страх да су лоше мајке
Некада је било сасвим уобичајено да деца помажу родитељима у кућним пословима, а данас су маме и тате оптерећене тиме да деца морају да имају срећно детињство. Мајкама се данас шаље порука да су лоше мајке ако детету дају било какву одговорност.
6. Баке нису бебиситерке
Деца су раније проводила летње распусте код бака и дека на селу, играла су се напољу сваки дан, док се данас родитељи који пусте малишане да се сами играју напољу сматрају неодговорним.
Дакле, баке и деке су често чували децу, док су данашње маме и ту у проблему јер многе баке не желе да буду бебиситерке. Такође, не усуђују се ни да пусте малишане да иду негде сами, па су под притиском да прате сваки њихов корак, пише Новитеродители.бг.
7. Брза храна је на сваком кораку
По доласку из школе малишане је некада чекала домаћа супа код куће, док су данас деца окружена брзом храном, па често на путу до куће сврате по сендвич, крофну…
Савремена исхрана је потпуно другачија од оне од пре 20–30 година, и колико год да се родитељи труде да код куће малишани једу здраво, не могу да спрече изложеност брзој, нездравој храни ван куће.
Маме данас јесу суочене са неким новим, другачијим изазовима него родитељи пре неколико деценија, али једно им је ипак заједничко – дају све од себе да у датим околностима одгаје своје наследнике на што бољи начин.
Ove tri „zdrave“ namirnice nisu baš toliko zdrave! Evo objašnjenja zašto nisu
Преузмите андроид апликацију.