Почетна > Бизнис
Бизнис

Колико је безбедно смештај на мору тражити преко фејсбука?

Путовали су 20 сати од Луксембурга до Макарске са двоје деце, а када су стигли на локацију, власник резервисаног стана није имао појма ко су они. Власник стана каже да је ово пети пут у последња два дана да му неко долази са лажном резервацијом.
Фото: Unsplash/Jon-Mark-Smit

Преварант је очигледно скинуо слике стана са интернета и обмањује људе путем друштвених мрежа. У полицији у Макарској незванично кажу да су већ добили неколико пријава и да су такви случајеви све чешћи.

Џана Марушић Мујић (30) са супругом и двоје мале деце одлучила је да проведе неколико дана на мору у Хрватској пре одмора у родној Босни и Херцеговини. Пошто су се у последњем тренутку договорили за летовање, преко Букинга и других сајтова за проналажење смештаја није нашла ниједан слободан смештај, па је одлучила да га потражи на Фејсбуку у групама. Тамо газде оглашавају собе и станове, па је Џана у неколико група најавила да од 1. до 5. августа тражи смештај за четири особе.

„Како ме нико није контактирао, сама сам тражила и нашла објаву једне девојке, мада сада мислим да је могуће да иза тог лажног профила стоји и мушкарац. Речено је да нуди смештај у Макарској од 30. јула. до 9. 8. Контактирала сам је и приватном поруком. Тражила сам слике и удаљеност од плаже. Рекла је да је стан 30 метара од мора, што ми је супер јер имам децу од 7 и 1 годину“, рекла нам је Џана.

За ноћење у овом стану требало је да плати 60 евра, али уочи пута тражили су чак двапут већи износ за аконтацију. Тако је дала 120 евра унапред, преноси Јутарњи лист.

„Имала сам мали проблем како да јој платим јер сам из Луксембурга, питала сам се да ли могу преко Вестерн униона, Пејпала или слично. Није имала ни једно ни друго, објаснила ми је да постоји апликација која се зове Риа, за коју сам први пут чула. Послала ми је слике упутстава како да платим, упутства су била на немачком, па ми је већ било чудно. Такође ми је било необично да је уплата отишла у банку у Србији. Онда сам помислила: па, не могу да знам ко све изнајмљује станове. Жена из Србије може да поседује и изнајми стан у Макарској“, каже Џана.

Није успела да активира апликацију, па је извршила трансакцију преко МонеyГрам-а, који је као алтернативу предложио станодавац. Ради на сличном принципу, потребан је кôд за подизање новца. Чим је уплатила, Џана је добила потврду о резервацији смештаја.

Разговарали су и гласовним позивима на Фејсбуку. Током позива Џанину пажњу привукла су деца у позадини, па је искључује јер је озбиљна жена. Каже да јој ни на крај памети није било да би могла да буде преварена од неког ко има децу попут ње.

„Муж ми је неколико пута рекао да је нешто сумњиво. Било је чудно што је цена била тако ниска усред сезоне и што је тако близу плаже. Тражила сам адресу, погледала сам на Гугл мапама где се тачно налази и показало ми је да је много даље од плаже него што је она тврдила. Послала сам јој слику и рекла ми је да је то 30 метара јер има споредних уличица којима се брже стиже до плаже. Да би звучало уверљивије, лажни изнајмљивач јој је рекао да су многи гости доводили у питање удаљеност до мора, али су се касније уживо уверили да је то заиста близу плаже. На крају сам пристала јер смо се касно организовали и морали смо да кренемо“, присећа се Џана.

Након напорног путовања, неколико километара пре доласка у Макарску, Џана је наводном станодавцу послала поруку да ће стићи за 45 минута, није добила одговор, па су одмах отишли ​​на адресу. Када су дошли, било је већ 6 сати ујутру.

„Навигација нам уопште није показала тај кућни број. Муж је стао поред пута и питао госпођу да ли познаје ту особу, а она је рекла да никада није чула за њу. Кренуо је у брдо да види кућне бројеве, ту се задржао дуго. Онда је у једном тренутку ушао у ауто и само ми рекао: То је превара. Пронашао је кућу чију смо адресу имали и у којој смо наводно изнајмили стан, власница му је објаснила да смо већ трећи такав случај. Људи јој долазе јер су наводно изнајмили, али она нема појма шта се дешава. Додуше, узнемирава ме како се преварант дочепа тих фотографија, то је та кућа и ти станови, али нису њени“, упозорава Џана, која је након тога неколико пута покушала да контактира са особом која ју је преварила, али ју је блокирала на Фејсбуку.

Алтернативни смештај су пронашли преко група на Фејсбуку, једна девојка им је понудила стан који није за четири особе, али је одлучила да им помогне и додала два кревета.

„Мени је ово тужно и име Јадрана се квари управо због оваквих људи. Показала сам је по групама у нади да неко други неће насести на то. Људи вредно раде и зарађују за одмор и онда постоји особа која не ради ништа поштено и зарађује варајући људе. Захвална сам свима који су помогли, али нећу стати на томе“, каже Џана, која је већ разговарала са својом банком и покушала да дође до новца. Банка ће поднети захтев, а Џана ће то учинити одмах по повратку у Луксембург.

Прави власник стана у Макарској је открио да су након Џанине породице на исти начин биле још две породице изигране.

„Гледали смо са њима податке о особи којој плаћају и са којом се договарају, ту особу не познајемо. Људи се јако наљуте јер долазе са децом и немају где да спавају, на крају их није брига ни за новац, већ за то како ће се снаћи“, објашњава власница В. Т. (42).

Она додаје да породица случај није пријавила полицији, али сматрају да томе што пре треба стати на крај. Он сумња да је реч о организованом криминалу.

 

Преузмите андроид апликацију.