Зависи од врсте меса, али и од још неколико фактора.
Долази онај део године када се људи углавном труде да обезбеде залихе хране за хладне дане. А и ова ситуација с короном некако је научила људе да се обезбеде бар за неколико дана унапред јер више није баш добро свраћати у радњу свакога дана.
Зато су нам, осим шпајза, пуни и фрижидер и замрзивач, у којем држимо на леду разне намирнице – од сировог поврћа и воћа, преко разних остатака и куване хране, до меса. Њега најчешће држимо залеђено, будући да је то најсигурније, нарочито за кварљиво месо као што је пилетина, коју у фрижидеру не би ни ваљало држати дуже од 24 сата и то под условом да не садржи крв, да је усољена и да стоји тик уз лед.
Као што знате, често се догоди да нека кеса меса одстоји дуже време у замрзивачу, а многи се онда питају како знати је ли месо сигурно за конзумирање.
Како уопште препознати да месо стоји дуже време у замрзивачу? Тако што му се најчешће промени боја и има ледени покривач.
А да ли је то опасно?
„Food Network“ наводи да то утиче само на квалитет. Месо ће бити безбедно, али можда неће бити најбољег укуса. Ако то желите да избегнете, најбоље је пре припреме уклоните делове меса који су променили изглед током смрзавања.
Ако је читав комад меса сув, можда је боље одмах да га баците јер неће бити идеалног укуса.
Да бисте спречили да се то догоди, пре замрзавања треба да осигурате да је месо добро упаковано.
То значи да у кесицу не сме да улази ваздух, па је најбоље вакуумирати га ако имате апарат за то. Уколико замрзавате остатке, побрините се да су добро охлађени пре него што их убаците у лед.
Проверите температуру замрзивача и не отварајте га често како би што ређе у њега улазио ваздух.
Можда је најбоље да мерите колико дуго се месо у замрзивачу задржало, а свако месо има и лимит колико сме да остане залеђено:
Јагњетина – најдуже девет месеци
Свињетина – до шест месеци замрзнута
Цело пиле или ћурка – годину дана
Цело пиле или ћурка исечени – до девет месеци
Млевено месо – само четири месеца
Изнутрице – само четири месеца
Сирови хамбургери – четири месеца
Сланина – само један месец
Пржена пилетина или ћуретина – сигурни за јело и после четири месеца
Танки филети рибе – до шест месеци
Масна риба – само три месеца
Кувана риба – само два месеца
Преузмите андроид апликацију.