Могуће је да вам коса изгледа масније ако је оперете непосредно пре спавања, иако није масна, кажу стручњаци.
У ствари, недостаје му волумен, а онда изгледа дебље. Наиме, током спавања коса је притиснута уз јастук, а пошто је мало влажна од прања, спљоштиће се више него да се нормално осушила до краја. Постоји још један разлог зашто је боље да не перете косу пре спавања.
Мокра коса је осетљивија од суве, а како се током ноћи трља о јастук и запетља, већа је шанса да ће врхови постати ломљиви и испуцани, а ви то не желите.
Ако и даље волите да идете у кревет са чистом косом, онда обратите пажњу на неке ствари: користите благи шампон, избегавајте тешке регенераторе, нежно очешљајте косу након прања, ставите нешто на косу да повећате волумен и спавајте на сатену или свили јастучница.
Колико често перете косу?
Постоји правило које важи за све, без обзира на тип косе – мање перите косу и мање ће се мастити, саветује Џулијан Фарел, реномирани њујоршки фризер. Тврди да ће нам коса бити мање масна ако смањимо учесталост коришћења омиљених шампона. Наиме, пречесто прање косе може да исуши кожу главе јер испире себум – масну супстанцу коју производе жлезде у кожи, чија је улога да штите власиште и косу од исушивања. Ако шампонирате косу сваки дан, ваша кожа главе ће бити лишена природних уља, што ће довести до суве и ломљиве косе.
Препоручујемo да перете косу једном до два пута недељно, не чешће.
Да ако је коса оштећена од претераног излагања високим температурама (на пример, од пегле за косу и превише фенирања), онда је не треба прати више од два пута недељно. Косу треба да испирате водом ако желите чешће да перете косу, на пример, ако сте се презнојили, али да не користите шампон. Вода ће у том случају бити сасвим довољна да коса поново изгледа чисто и мекано.
Изаберите прави шампон
Покушајте да изаберете шампон који одговара вашем типу косе, било да је у питању блага варијанта намењена фарбаној коси или богатија која регенерише оштећену косу. Бирајте шампоне који не садрже сулфате (СЛС) јер исушују косу и кожу главе и на крају је брже масти јер фоликули почињу да производе више уља.
Будите пажљиви када наносите балзам
Ставите га само на врхове косе, никако близу власишта. Такође, не третирајте косу уређајима за обликовање на претерано високим температурама. Сушилице за косу или пегле за косу које су превруће исушују косу, па ће скалп лучити више уља како би заштитио кожу од врућине. Због тога не користите уређаје за стајлинг на максималној температури, већ је смањите. Уз све то, што ређе наносите на косу разне препарате за стилизовање, јер они у крајњој линији брже запрљају косу, односно нечистоће се више накупљају, па ћете косу морати чешће да перете.
Редовно шишање не погодује бржем расту косе
Упркос популарном веровању, често подрезивање косе не доприноси бржем расту длаке. То више зависи од снаге и здравља фоликула, што опет зависи од тога шта унесете у своје тело. Наиме, када тело не добија довољно хранљивих материја, прво страдају мање важни делови попут косе и ноктију.
Botoks kod priučenih stručnjaka može da izazove slepilo i moždani udar
Преузмите андроид апликацију.