Колико често мењате постељину, дезинфикујете умиваоник, перете пешкире, мењате сунђере, перете гардеробу? Чистоћа је субјективна, тако да неки људи обуче одећу једном, а неки више пута пре него што одлуче да је оперу.
Вероватно бисмо се сви најежили када бисмо под микроскопом видели бактерије са којима живимо сваки дан. Микроорганизми такође могу да садрже вирусе, гљивице, животињску длаку, перут, зној и ћелије људске коже које свакодневно нападају наш животни простор.
Зато постоје неки стандарди чишћења којих се треба придржавати ако желимо да бринемо о свом здрављу. Животни век клице увелико варира у зависности од бактерије и површине на којој се налази. На пример, ешерихија коли је цревна бактерија која нас лако може разболети, али може да остане на површини највише један дан, док калицивирус, познат као стомачни грип, може да живи на површинама у нашем дому недељама.
Дакле, колико често треба да чистимо одређене површине у нашем дому? У наставку прочитајте шта наука саветује и колико често треба да чистимо површине и предмете у нашем окружењу.
Усисавање тепиха и прање подова
Овај кућни посао треба да радимо једном недељно. Тепих би требало чешће усисавати ако имамо кућне љубимце или ако патимо од алергија. Иначе, нема посебно опасних бактерија којих се свакодневно требамо ослободити. Изузетак су кухињски подови које треба очистити након што припремимо храну.
Брисање купатила
Барем једном недељно. Купатило је један од најбољих домаћина за бактерије, посебно опасне попут ешерихије коли, која се може наћи у радијусу од шест метара око клозетске шоље и лавабоа. Умиваоник сваки дан, WC шоља једном недељно, када такође једном недељно, а завеса за туш бар једном месечно.
Прање пешкира и кухињских крпа
Пешкири за купање су легло бактерија јер их дуго држимо влажним. Пуне су стафилокока и фекалија, треба да их мењамо сваки други дан. Довољно је два пута недељно променити пешкир којим бришемо косу. Кухињске крпе, посебно оне које су брисале површину на којој се налазило сирово месо, треба одмах променити.
Сунђери за прање судова
Кухињски сунђер је један од најпрљавијих предмета у вашем дому. На веома малој површини постоје милијарде бактерија, али на срећу то нису опасне бактерије. Ако желите да користите сунђер док се не распадне, требало би да га ставите у кључалу воду након сваке употребе да бисте убили већину бактерија, а затим га поново употребите.
Кваке
Кваке у собама треба да пребришемо једном недељно, а у кухињи и купатилу сваки дан, сматрају стручњаци. На квакама се накупља много више бактерија него што мислимо, а посебно их треба често прати ако је неко од укућана болестан.
Грудњаци
У зависности од свакодневних активности, грудњаке треба прати свака два до три пута. Можда се питате шта значи „ношење“. Један састанак на којем плешемо целу ноћ је дефинитивно једно ношење, али можемо занемарити одлазак у продавницу и носити грудњак још неколико пута.
Душек
Душек би требало да перемо сваких шест месеци. Иако нам се чини да душек није прљав јер се на њему увек налази чаршав, он је меко и удобно уточиште гриња, које алергичарима могу да изазову много проблема. Није потребно окретати душек. Усисајте душек помоћу одговарајућег наставка и попрскајте га мешавином воде и мирисног уља.
Mašina vam ostavlja tragove na odeći nakon pranja? Evo kako da rešite ovaj problem
Преузмите андроид апликацију.