Због рата у Украјини и санкација, ситуација у вези предстојеће туристичке сезоне се у последње две недеље променила и поједини ценовници, почев од трошкова путовања, су измењени.
Две године пандемије, и огромно интересовање страних туриста, за летовање у Грчкој, утицали су да омиљену дестинацију српских туриста захвати и талас поскупљења, међутим, ради се о трошковима који неће драстично утицати на буџет, али приликом планирања одмора евидентно је да је поскупљење горива повећало трошкове путовања.
Цена горива утиче на цену превоза
Када је авио-превоз у питању доплата не би требало да буду веће од 30 евра по особи, за аутобуски превоз 10 евра, док превоз аутомобилом повећава трошкове путовања у оба правца за око 5.000 динара у односу на прошлу годину.
Укупни трошак 2021. године за аутомобил који троши у просеку седам литара на 100 километара, што је око 126 литара за одлазак и повратак, рецимо, од Београда до летовалишта на Халкидикију, био је 21.796 динара, а према тренутним ценама износи око 26.800 динара.
Наиме, бензин у Грчкој био је 1,60 евра, сада је 2.1 евра, док је у Србији прошле године био 154 динара, сада је 176 динара. За трошак кроз Србију требало је 9.700 динара, а сада 12.088 динара. Кроз Грчку трошак је био 100,8 евра, а ове године је 122,8 евра.
Уштеде на Сајму туризма
„У овом тренутку једино актуелно поскупљење у вези Грчке је поскупљење горива на пумпама и за авионе. Ништа друго није драстично поскупело да би могли да најавимо поскупљења. Надам се да ће до лета ситуација да се среди, мада је прерано за конкретне информације. Не можемо ништа толико рано да предвидимо, осим што могу да кажем да људи хоће да путују. На Сајму туризма у Београду има попуста преко 50 и 60 одсто, зависи од дестинације, и то треба искористити“, каже за „Блиц“ Милан Лаиновић из Националне асоцијације туристичких агенција Србије (Јута).
Нада се да ће Сајам „приближити целокупну ситуацију и донети одговоре на питање каква ће бити сезона 2022. године“.
„Дугорочне прогнозе су незахвалне, не можемо је давати ни за месец дана. Гориво је скупо, керозин је скуп, али да ли ће се то променити не можемо сада знати. Тренутно је тако, али сезона још није почела. И поред свега, Грчка се одлично пуни, поготово страна тржиште је одлично пуне што значи да ће бити много путника, а када их има пуно сигурно ће цене бити много ниже за све“, поручује Лаиновић.
Аутобус скупљи 10 евра
Туристичким агенцијама поједини превозници су послали нови ценовник који важи од 14. марта.
„Превоз за старе најаве остаје по истој цени, али нове ће бити увећане за 10 евра, у односу на постојеће. Уместо, рецимо, 60 биће 70 евра превоз аутобусом. У току су сајамски попусти и путници заиста могу остварити велике уштеде на уплатама резервација“, каже Јелена Јурић из туристичке агенције „Fenix travel 024„.
Поједине агенције нису од 2019. године мењале цене аранжмана и задржаће исти ценовник до 24. марта, а затим почињу поскупљења која ће ван сезоне за Грчку бити мања од пет одсто, а максимум 10 одсто у јеку сезоне. Путници имају и право на поврат новца у случају да им ревидирана цена аранжмана не одговара.
Гирос четири евра?
На питање о поскупљењу трошкова у Грчкој током летовања туристички радници кажу да чак иако су најављена поскупљења намирница у тој земљи, и омиљене хране, попут гироса са 3,3 на четири евра, то треба у овом тренутку узети са резервом.
„Да ли ће то заиста да буде тако, мораћемо да сачекамо и да се лично уверимо, јер се ради о ситуацији коју тренутно диктира рат у Украјини и његове последице, а присутне су и последице короне. Конкретне потврде о великим поскупљењима немамо, зависи колико ће све да траје“, кажу у агенцијама.
Међутим, према информацијама из Грчке које преносе медији, „талас поскупљења је запљуснуо Грчку“ као и све остале земље, првенствено су поскупели трошкови живота за локално становништво.
Наиме, цена брзе хране је повећана за око 30 одсто, очекује се да гирос буде четири и више евра, а према изјави Савас Кесидиса, председника Панхеленске федерације месара за „GRTimes“ цена свињског меса је већа за 50 до 60 центи по килограму, а 30 центи за килограм пилетине.
Ресторани, намирнице, биоскоп и теретана
Grckainfo.com објавила је поређење трошкова живота између Србије и Грчке и у просеку је живот у Србији јефтинији за 35,9 одсто. Грци имају веће зараде, али и веће трошкове.
Рецимо, Грци у односу на нас плаћају 60,2 одсто више у ресторанима. Према наведеним примерима основни оброк са пићем у јефтином ресторану у Србији је 4,87 евра, док је цена у Грчкој 11,48 евра.
Флаша кока-коле у Србији је 1,17 евра, у Грчкој 1,90 евра, домаће пиво, 0,5 литара точеног је у Србији 1,7, у Грчкој је четири евра, док је увозно 2,30 евра у Србији, у Грчкој пет евра.
Док је векна хлеба у Србији 0,42 евра, у Грчкој је 1 евро, сир је код нас 2,14 евра, у Грчкој 4,48 евра, млеко у Србији кошта 0,81 евра, у Грчкој 1,31 евра. За десет јаја у Србији треба 1,30 евра, у Грчкој 3,26 евра. Пилећа прса без костију су 4,11 евра у Србији, док су у Грчкој седам евра.
Цена јабука, банана, поморанџи, парадајза, кромпира, лука, пиринча, зелене салате је већа у Грчкој за 20,30,40 или 50 центи.
За забаву и спорт Грци плаћају 2,4 пута више од Срба, те је капућино у нашој земљи 1,13 евра, а у Грчкој 3,07 евра. Код нас је улазница за биоскоп 3,06 евра, у је Грчкој 8,08 евра. Месечно теретану плаћамо око 17 – 18 евра, а Грци 39 евра.
Преузмите андроид апликацију.