Почетна > Бизнис
Бизнис

Колики су потенцијали Србије да производи струју из отпада

Отпад који „произведе” 70 становника може да омогући грејање једном грађанину; термичком прерадом тоне може да се обезбеди 300 до 350 киловат-сати електричне енергије.
Фото: PrtSc/YouTube/Beo Čista Energija d.o.o.

Подаци да у Јапану постоји више од 1.200 спалионица отпада, да Норвешка нема више ниједну депонију јер се сав отпад користи за производњу топлотне и електричне енергије, а да је у једном од три најчистија града у Европи Копенхагену на врху спалионице отпада скијашка стаза, отворили су тему да ли би Србија могла да се нађе на оваквој листи, будући да не зна где ће и шта ће са отпадом. Ово питање је утолико занимљивије ако се зна да би ускоро требало да почне спаљивање отпада у Винчи.

Александар Јововић, проф. др на Машинском факултету у Београду, каже за „Политику” да постројење у Винчи обухвата термоелектрану топлану на комунални отпад и постројење за добијање електричне и топлотне енергије из депонијског гаса. Капацитет постројења је 340.000 тона отпада годишње. Сагоревањем се производе 30,24 мегавата струје и 56,5 мегавати топлотне енергије. Електрична енергија се предаје „Електропривреди Србије” по субвенционисаној тарифи. Топлотна енергија у виду топле воде за даљинско грејање испоручује се Београдским електранама. Слична постројења мањег капацитета помињу се већ дуго и за још неке локалне самоуправе, али величина инвестиција, као и трошкови рада онемогућила су, и вероватно ће и у наредном периоду отежати њихову изградњу.

– Оно што се може очекивати је изградња једног или два постројења за термички третман опасног и неопасног индустријског отпада, као и употреба горива произведеног из отпада у термоенергетским постројењима ЕПС-а и цементним пећима, као што је уобичајено у Немачкој и Аустрији. Уз стриктно спровођење националних и прописа Европске уније о забрани одлагања непрерађеног комуналног отпада, ово би могло да доведе до експанзије и рада и услуга на тржишту отпада, а тиме и коначног уређења ове области – објашњава наш саговорник.

– Треба знати да отпад који „произведе” 70 становника може да омогући грејање једном грађанину, термичком прерадом тоне отпада може се добити 1,5 до две тоне паре ниског притиска. На исти начин (термичком прерадом) једне тоне отпада може се произвести 300 до 350 киловат-сати електричне енергије, а по енергетској вредности тона комуналног отпада одговара маси од 150 до 250 килограма екстралаког горива – наводи проф. Јововић.

Постројења за термички третман отпада, са добијањем и електричне и топлотне енергије могу постићи енергетску ефикасност и до 80 одсто укупно, у зависности од пројекта постројења. Да би се рад ових постројења сматрао као искоришћење енергије укупна ефикасност мора бити већа од 65 одсто. Поређења ради, постројења која производе само електричну енергију (без употребе топлоте) постижу ефикасност од 20 до 25 процената.

Објашњава да су поступци прераде чврстог комуналног отпада за искоришћење енергије у циљу добијања топле воде и за производњу струје сагоревање у циљу употребе енергије садржане у димним гасовима.

– И до сада одложен и необрађен отпад може да се искористи, односно може да се употреби депонијски гас који је настао током времена распадањем органске материје отпада. Око 200 кубика биогаса по тони комуналног отпада може се очекивати од рада депоније у максималном периоду од око 30 година, али се реално може искористити око 40 процената. Термички третман отпада изазива и данас бојазан код становништва, углавном због потенцијалних емисија загађујућих компоненти у ваздух, али правилна изградња и употреба у складу са прописима, гарантују занемарљив утицај на здравље и животну средину – каже проф. Јововић.

Важно је да се зна да термички третман отпада представља ефикасан допринос смањењу емисија гасова стаклене баште. Нова постројења за термички третман комуналног отпада требало би градити само на локацијама које ће омогућити да се поред производње електричне енергије искористи и топлотна енергија у индустријским постројењима или у системима даљинског грејања (или даљинског хлађења ако је могуће), закључује проф. Јововић.

U prekidu železnički saobraćaj Užice-Prijepolje zbog posledica nevremena

Преузмите андроид апликацију.