Почетна > Бизнис
Бизнис

Колике зараде очекују ратари ове године?

Жетва пшенице у Србији, једна од ранијих у последњих неколико година, увелико траје.
Фото: Unsplash/jimbob63

Међу првим ратарима који су изашли на њиве јесу они из јужног Баната који су недавно изјавили да очекују просечан принос жита, од око пет тона по хектару, али су зараде још неизвесне јер је због временских неприлика утрошено више ђубрива да би се сачувао квалитет зрна.

Истовремено, олујне кише поплаве ометају жетву у Европској унији – тржиште је „нервозно” и бележи раст цене пшенице, али не задуго, пише „Агроинфонет”.

У Француској, која је највећи произвођач пшенице у Европи, кише и олује спречавају жетву. Све је већа забринутост ратара за принос и квалитет зрна, што користе трговци и траже начин да профитирају.

Међутим, у Русији је дошло до побољшања услова за принос пшенице – род можда не буде само 80 милиона тона како је раније прогнозирано. То ће ублажити лошију жетву у ЕУ, што значи и више пшенице на светском тржишту.

„Цена пшенице прати светски тренд раста, вести из Украјине и Русије узнемиравају трговце, али цена жита неће спектакуларно порасти на јесен“ наводи овај портал предвиђања која не иду наруку ратарима у Европи па тако и Србији.

Какве се зараде ове године могу очекивати у ратарству и има ли изгледа да буду веће него прошле сезоне када произвођачи нису били претерано задовољни?

Ако је судити по последњим дешавањима на домаћој берзи, ситуација би мање-више могла да буде слична.

Протекле седмице на Новосадској берзи закључен је први уговор за пшеницу род 2024. године, али је целе недеље био приметан ценовни раскорак између понуде и тражње, који је отежавао закључење берзанских уговора. Пшеница новог рода прометована је у распону од 20,5 до 21,5 динара по килограму, што се готово у динар подудара с прошлогодишњим берзанским ценама жита средином јула.

Kina nudi povlastice nemačkim proizvođačima automobila da izbegne takse na e-vozila

Преузмите андроид апликацију.