Поред газираних сокова, тзв. шећерних бомби, у широкој употреби су и многи други напици за које многи мисле да су здрави, али они то заправо нису.
Многи се сећају времена када су родитељи деци у газиране сокове додавали кашићчицу шећера како би сок био мање газиран, и тако спречили да децу заболи грло.
Није се тада толико причало, нити су постојале информације о садржају шећера у тим соковима. Данас, иако многи родитељи теже да дају деци здравије опције од газираних сокова, ипак несвесно и даље дају напитке који нису здрави. А који су то напици?
Чоколадно млеко
Иако је ово можда најомиљенији напитак вашег детета, сматрате да је добро због садржаја калцијума, треба имати у виду да је оно ипак препуно појачивача укуса, а о шећеру да се и не говори.
Двадесет и један грам шећера, колико има једна бочица овог напитка, довољан је разлог што се налази на листи нездравих пића.
Сокови од бруснице и поморанџе
Знамо сви за разне бенефите које брусница има. И да, заиста је тако. Али само уколико их конзумирате свеже или направите сами свеж сок од њих. Сокови од бруснице које можете видети на рафовима супермаркета свакако то нису. Препуни су шећера, вештачких боја и појачивача укуса.
Исто тако, већина сокова од поморанџе која се продаје у супермаркетима је заправо мешавина воде и слатког сирупа, са јако мало концентрованог сока, уља и ко зна још чега. Чувени витамин Ц, који се налази у овом агруму, свакако нећете наћи и у овим соковима.
Вода са витаминима и укусом
Вода јесте свакако најдрагоценији напитак који је неопходан за наш организам, али вода са додатком „витамина“ и укуса свакако то није. Јесте да на бочици пише вода, али то је заправо пиће препуно шећера и арома.
Ако не можете да пијете обичну води, јер је безукусна, можете јој додати пар листова нане или неколико капи лимуна и тако направити здраву опцију воде са укусом.
Парадајз сок
Парадајз јесте богат антиоксидансима, бета каротеном и другим витаминима, али то нећете наћи у тетра паку сока од парадајза.
Мноштво соли, као и шећера који се додају у овај напитак свакако га не стављају на листу здравих намирница, изузев ако сами не припремате овај напитак.
Кафа у лименкама
Две шољице дневно свима омиљеног напитка неће негативно утицати на наше здравље, чак ће имати и неке бенефите. Али уколико се у кафу дода шећер, млеко, ароме, што је присутно у оним „куповним“кафама у лименци, тада се овај напитак претвара у онај нездрав. Тако да скувајте сами овај напитак, уживајте у његовом мирису и укуса и тако заобиђите штетно дејство које има кафа у лименци.
Преузмите андроид апликацију.