Клима уређаји у аутомобилима постали су неизоставни део савремене вожње, значајно унапређујући удобност и сигурност путника. Како сезона путовања почиње, важно је проверити исправност климе пре него што се упустите у авантуре на точковима. Редовно одржавање и правовремена дијагностика кварова осигуравају оптималан рад система, што доприноси пријатнијој и безбеднијој вожњи за све путнике.
Ако желите сами да проверите да ли клима уређај ради исправно, потребан вам је дигитални термометар за мерење температуре ваздуха.
Поступак је следећи: паркирајте аутомобил у хладовини и оставите га да се хлади сат времена. Сва врата и прозори морају бити затворени, а централни вентилациони отвор отворен.
Стартујте аутомобил и оставите га да ради на леру два минута без укљученог клима уређаја. Подесите клима уређај на најнижу температуру и максималну јачину вентилатора. Усмерите ваздух кроз централни вентилациони отвор тако да дува у лице возача и сувозача, са укљученом спољашњом циркулацијом ваздуха.
Након шест минута рада клима уређаја, измерите температуру ваздуха који излази из централног отвора. Температура ваздуха који излази треба да буде ±5°С у односу на температуру у возилу. Разлика не сме бити већа од ±0,5°Ц. Ако дође до већег одступања, ваш клима уређај не ради правилно и потребно је да га прегледа сервисер.
Најчешћи кварови на клима уређају у аутомобилу
Имајте на уму да је, у случају квара, најбоље да дијагностику и поправку препустите стручњацима.
Ако клима уређај не дува снажно, издувава топао ваздух или шири непријатне мирисе, најпре проверите и евентуално замените кабински филтер.
Када клима уређај не дува уопште и када се осећа мирис фреона у кабини, то указује на цурење фреона унутар кабине, што захтева хитну посету сервису.
Ако се из клима уређаја шире само непријатни мириси, потребно је извршити дезинфекцију система.
Када клима уређај испушта необичне звукове док ради, посетите сервис да би проверили ниво гаса.
Уколико је клима уређај престао да ради, потребно је допунити гас у сервису.
Неки од горе наведених проблема могу се решити самостално. На пример, непријатни мириси из клима-уређаја често су последица накупљених гљивица и бактерија које могу штетити вашем здрављу. У овом случају, као прву помоћ можете користити спреј за чишћење и дезинфекцију клима уређаја који се може купити у продавницама ауто опреме.
Методе примене спреја разликују се у зависности од произвођача. Неки спрејеви се убризгавају директно у вентилационе отворе помоћу посебне цевчице, док се други постављају унутар кабине, отварају и укључују рециркулацију ваздуха. Ако након примене ових средстава непријатни мириси и даље буду присутни, а клима уређај слабије ради и издувава топао ваздух, могуће је да је узрок прљав филтер кабине, па га проверите и по потреби замените.
Pet saveta za punjenje vašeg telefona: Niste ni slutili koliko je ovo važno za brzinu
Преузмите андроид апликацију.