Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Који сиреви су најздравији и шта значе рупе на швајцарском

Иако многи сматрају да је сир здрава млечна намирница, други тврде да и није баш тако због много засићених масти и соли. Али, пошто има више од 1.500 врста сирева, јасно је да тај нутритивни садржај може значајно да варира.
Фото: Pexels/Planka

Сир је генерално здрав јер јер то млечна намирница богата хранљивим састојцима. У сиру има врло квалитетних протеина, калцијума, калијума, магнезијума, витамина Б. Неке врсте садрже корисне пробиотике који су добри за пробаву и опште здравље. Међутим, умереност је и код сирева кључна, посебно код пуномасних због доста засићених масти.

Колико сира треба јести дневно

Иако не постоје строга правила за конзумирање сира, порција дневно је добро правило. Та порција је обично ¼ шоље ренданог сира, 30 г тврдог сира или ½ шоље младог сира.

На сајту EatThis издвојили су најздравије врсте сирева.

Моцарела

Скоро половина тежине моцареле је вода, па је најбоља опција кад су сиреви у питању. Толико воде значи да моцарела има мање калорија, засићених масти и натријума у поређењу са многим другим чвршћим врстама сира. Можете да је једете у омиљеним италијанским специјалитетима или да је једноставно искомбинујете са свежим хлебом, чери парадајзом и руколом.

Ситни немасни сир

Млади ситни сир је међу оним врстама са највише протеина и најмање масти, што га чини популарном дијеталном храном. Осим што је млади сир богат калцијумом, садржи леуцин, есенцијалну амино-киселину за мишићну масу. Можете да га ставите у смути, слане палачинке или једноставно додате у салату.

Швајцарски сир

Богат протеинима, чувени швајцарски сир је један од најздравијих јер садржи више витамина Б12 од других врста. Притом, један је од ретких сирева са витамином А, који је хранљива материја важна за имуносистем и очи. Занимљиво је да се рупе у швајцарском сиру формирају од угљен-диоксида током процеса старења и, што су вец́е рупе у сиру, то је јачи укус.

Чедар

Тврди стари чедар има мање лактозе и лакши је за варење. Поред тога, зрели чедар је богат витамином К2, есенцијалним витамином за густину костију. Такође садржи корисне пробиотике. Чедар можере да изрендате у салате, да њим поспете крем чорбице или неко вариво, а можете и да га једете класично насецканог уз поврће, маслине, интегрални хлеб.

5 znakova da dete izrasta u narcisa: Kada treba da vam se „upali lampica“

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке