Boje nas čine srećnim, podstiču na akciju, podstiču koncentraciju, ali i umiruju.
U svetu dizajna, boja je jedna od osnovnih vizualnih elemenata. A uz pomoć znanja ili jednostavno talenta, dobrim uklapanjem boja možemo postići harmoniju, onaj ugodan osećaj kad boravimo u određenoj prostoriji.
Ali pre svega, kada biramo boje za naš dom moramo voditi računa o:
1. Vremenu boravka u prostoriji
Ako u prostoriji treba duže vreme da boravimo, tada je bitno da naš izbor ne budu jake, agresivne boje.
2. Osvetljenosti prostorije
U zavisnosti od osvetljenosti prostorije, treba birati i boje. Toplije i svetlije boje će prostor učiniti svetlijim, pa ukoliko to želite podstići birajte svetlije tonove roze, bež, žute.., dok sa druge strane, ukoliko je prostor jako osvetljen, te želite ublažiti osvetljenost, to možete postići hladnijim i tamnijim bojama.
3. Veličini prostora
Naravno da ukoliko je prostorija mala, nećete je ofarbati u jake i tamne boje, jer ćete tako još više vizualno smanjiti prostor. Za veće prostore, sloboda je veća, pa su tada moguće i tamnije nijanse.
Bela, crna, siva
Bela sjajno reflektuje svetlost, te je idealna za male prostore. Zbog svoje „čistoće“, najčešće se koriste za kuhinje i kupatila, ali često se koristi i za ostale prostorije, formirajući sjajne bele ambijente.
Sjajno izgleda sa crnim ili sivim detaljima, ali i kao osnova za jače boje poput tirkiz i senf žute.
Crna, sa druge strane se češće koristi kao segment u prostoriji. Veoma je praktična kao dekoracija, na tekstilima, uz neke nežnije, svetlije boje poput bež i bele.
Na zidovima se ređe koristi crna boja. Siva tada stupa na scenu, jer je neutralnija i neće delovati previše dramatično kao crna.
Braon
Braon boja će u enterijer svakako uneti toplinu. Ako joj dodamo toplije tonove, poput žute, narandžaste, tada podstičemo još više topline, a sa druge strane u kombinaciji sa hladnijim tonovima, blago će se neutralisati toplina, pa je ova kombinacija boja idealna za sobe u kojima se spava.
Žuta, narandžasta, crvena
Ove boje su tzv. tople boje. Žuta je boja radosti, pa je pogodna za prostore gde se želi podstaći radost, razmišljanje, ali treba je izbegavati u prostorijama namenjene za odmor.
Isto tako, za postizanje radne atmosfere, mirnije nijanse narandžaste boje će pomoći u tome.
Crvena, boja akcije i strasti, koristi se u prostorijama gde treba povećati energiju.
Generalno sve tri boje se najčešće koriste u detaljima, poput jastučnica ili eventualno fotelje i sofe.
Ukoliko se koriste za bojenje zidova, ove boje, pogotova narandžasta i crvena, koriste se za deo zida i to u nešto mirnijim nijansama ovih boja.
Roza i ljubičasta
Roza boja se često koristi u enterijerima, jer se dobro prilagođava raznim stilovima. Jače nijanse roze boje se koriste isključivo kao detalji, dok su pastelni tonovi ove boje pogodni za najrazličitije enterijere i može se koristiti u većoj količini. Sjajno se uklapa uz bakarne i zlatne elemente.
Uz kombinaciju sa hladnijim bojama, poput pavle i sive, ublažiće se slatkasti utisak, koji ova boja može ostaviti.
Ljubičasta boja je kraljevska, mistična boja. Koristi se u svetlijim nijansama, nijansi lavande, pa tako ostavlja miran i spokojan osećaj. Sa druge strane, intenzivna, tamnija ljubičasta se koristi u segmentima, u elegantnijim prostorima.
Plava i zelena
Plava boja u enterijeru se prožima možda i najviše, od morsko plave, svetlo plave, teget, podjednako se koristi za sve prostore.
Možda trenutno najpopularnija jeste mint plava boja, boja između zelene i plave, idealna je za kombinovanje. Stvoriće miran i ugodan ambijent. Puder roza, sve boje drveta su idealne u kombinaciji sa ovom bojom.
Za smirujući, harmonični efekat idealna je zelena boja. Sjajno se kombinuje uz sve boje drveta, a da li ćete izabrati eukalipttus, jarko ili maslinasto zelenu, izbor je na vama.
Boje i njihov uticaj: bela izaziva strahopoštovanja, a plava smanjuje apetit
Preuzmite android aplikaciju.