Супер савети због којих нећете бринути!
Све тропске сорте требало би да буду премештене унутра пре него што захлади. С обзиром на то да потичу из топлих подручја, ове биљке успевају у температурном распону од 21 до 26 степени Целзијуса. Тропске собне биљке које би требало да буду смештене унутра преко зиме су следеће: јасмин, хибискус, бамбус, цитрусне биљке, потхос (пузавица), филодендрон.
Тропске биљке, за разлику од биљака пореклом из хладнијих крајева, нису створене тако да успевају током хладних дана и поновно изникну када се температуре подигну.
Ако се тропске собне биљке оставе напољу преко зиме, оне су готове.
Нежно биље попут босиљка мораће такође да буде премештено унутра. Неке биљке у саксијама ипак могу остати напољу. Примери биљака које бисте могли оставити преко зиме укључују биљке жада, шимшир и седум. Отпорне вишегодишње биљке попут лаванде и рузмарина такођермогу остати напољу, али препоручује се да буду добро заштићене од мраза.
Шансе су да ваше биљке које су биле напољу нису навикнуте на просторе са слабом осветљеношћу, па ћете морати да им направите да им буде удобно са смањеним осветљењем у кући. Почните тако што ћете их преместити у сенку док су још на отвореном. Када су недељу или две биле на слабом или индиректном осветљењу, проверите да ли има инсеката и поново их очистите по потреби.
Штеточине
Пре него што унесете саксије са собних цвећем назад у кућу обавезно проверите да се у земљи или на њеном лишћу нису настаниле неке штеточине – пужеви, бубице или пауци. Уколико ух унесете у кућу, они ће се у неком тренутку или почети да гмижу по кући или не распространити и на друге биљке и тиме их потенцијално угрозити.
У случају да на цвећу које је лето провело напољу приметите било какве трагове штеточина, најбоље би било да га испрскате инсектицидима. Такође, није згорег ни да биљке пресадите у нову земљу, а саксију том приликом добро оперете, како се јајашца инсеката на њој не би задржала. Тек када све то урадите, биљка је спремна за повратак кући.
Неке штеточине успеју да преживе и поред третирања инсектицидима, промене земље и слично. Зато би, из мера предострожности, тек унето цвеће макар 10-ак дана требало да држите у потпуној изолацији, што даље од осталих собних биљака. Уколико након тог периода не уочите ништа необично, можете га распоредити на уобичајен начин.
Влага и светлост
Како се напољу хлади, а унутра температура расте, ваздух ће се природно осушити. Многим биљкама је потребна додатна влажност да би се спречило да листови увену. Иако је губитак листова нормалан у затвореном простору, овлаживач ваздуха може помоћи да ваше биљке буду здраве.
Пошто биљке расту много спорије зими, неће им требати толико воде или ђубрива. Ограничите заливање довољно да се ваше биљке не осуше, или када се горњих слој земље осуши. Сачекајте са ђубрењем биљака до отприлике месец дана пре него што буду спремне да се врате напоље за сезону.
„Isključite misli“ i uz hodanje poboljšajte vaše mentalno zdravlje
Преузмите андроид апликацију.