Почетна > Србија
Србија

Којчић: Министарство планира нафтовод до Мађарске

Министарство рударства и енергетике саопштило је данас да је у циљу обезбеђивања стабилног снабдевања сировом нафтом и диверзификације рута снабдевања дефинисало у свом инвестиционом плану могућност алтернативног дотока сирове нафте из правца Мађарске, што би омогућило наставак снабдевања руском нафтом.
Фото: Pixabay/jarmoluk

Такву могуићност данас је најавио помоћник министра рударства и енергерике Раша Којчић у изјави за Танјуг.

„Једна од опција је повезивање на нафтовод “Дружба“ и изградња конекције са Мађарском, што би значило и могућност да се тржиште у Србији, поред осталих врста сирове нафте, и даље снабдева руском нафтом“, рекао је Којчић.

Додао је да би то значило повезивање нафтног терминала „Транснафте“ у Новом Саду са Саломбата рафинеријом у Мађарској.

„У неком кратком перидоу, до следеће зиме, могао би да буде изграђен тај нафтовод дужине 404 километра“, рекао је Којчић.

Министарство је у свом саопштењу прецизирало да постоје две могућности повезивања на нафтовод „Дружба“ у Мађарској.

Прва је изградња нафтовода до Алђе код Сегедина чија траса би била дужине 128 километара, од чега би 104 километра била на територији Србије и он би обезбедио делимичанм капацитет снабдевања панчевачке Рафинерије.

Друга траса, наводи Министарство, спојила би Нови Сад са рафиненријом Саломбата код Будимпеште нафтоводом дугим 400 километара, уз могућност да његов капацитет потпуно задовољи могућностио рпераде Рафинерије у Панчеву.

Којчић је у изјави за Тањуг нагласио да се након усвајања осмог пакета санкција ЕУ у којем земље Западног Балкана нису изузете из забране увоза сирове нафте из Русије морским путем, не очекују проблеми у снабдевању сировом нафтом и да неће бити угрожена стабилност тржишта.

„НИС има договор са ЈАНАФ-ом да до почетка децембра постоји пролаз за руску сирову нафту. Иначе је НИС и до сада куповао друге типове сирове нафте, као што је ирачка киркук. У једном тренутку руска нафта је била јефтинија, па је и проценат те нафте у укупној структури био виши. Сада ће место руске сирове нафте заузети сирова нафта из неких других земаља“, објаснио је Којчић.

Он је нагласио да српско тржиште нафте и нафтних деривата неће бити угрожено, али није могао да каже како ће се кретати цене деривата у наредном периоду.

„Показало се да су сви покушају предикција цена сирове нафте незахвални. Очекивало се да ће цена ићи чак дои 150 долара за барел, па се испоставило да није билоп тако, јер је цена данас око 100 долара“, рекао је Којчић.

Он је нагласио да ће држава као и до сада бринути да се домаће тржиште обезбеди неопходним дериватима и осталим енергетнима и додао како већ сада имамо довољне залихе свих енергената.

Porast sajber napada na bankomate i PoS terminale

Преузмите андроид апликацију.