Почетна > Србија
Србија

Којчић: Кина у Србији препознала земљу која инсистира на истим принципима

 Политички аналитичар Драгољуб Којчић оценио је данас да су је Кина у модерној Србији препознала земљу која инсистира на истим принципима на којима инсистира и Пекинг и без којих је немогуће замислити свет будућности и да је то један од разлога зашто се кинески председник Си одлучио на посету Србији.
Фото: PrtSc/YouTube

Говорећи о прогресу Кине, Којчић је истако да је Кина прескочила „читаво једно столеће“.

„Успела је да направи један такав величанствен подухват, да је у свих тих стотину година мука и гордог посртања Кина успела да постане једна од три глобалне силе – Америка, Русија и Кина“, рекао је Којчић за Танјуг.

Навео је да је Кина успела нешто што је „готово немогуће“, да повеже ствари које су на први поглед инкомпатибилне, са једне стране комунистички социјално-политички модел, а са друге стране једну велику економску експанзију која је, како каже, невиђена у свету.

Напоменуо је да је Кина земља која, без обзира на то какви су њени војни капацитети, никоме не прети, иако има проблем са Тајваном, кога је Којчић условно назвао отетом кинеском територијом.

„На Тајвану постоје две струје, две коалиције, две политичке опције. Једна је за апсолутну независност Тајвана од Кине и она је под добрим утицајем политичара из САД. Њих колоквијално зову зелени. Ови други су отприлике за онај систем који мало подсећа на хонгконгшку варијанту, како удесити односе да буде једна држава, а два система. То заговарају ови плави, они су дефакто наследници Куоминтанга, они сматрају да је кинески државни простор ипак јединствен, али да због специфичности историјских околности имају право на неку самобитност, на неку посебност, али нису против Народне републике Кине“, објаснио је Којчић.

Када је реч о Сијевој посети Француској, Којчић каже да је Си изабрао Француску зато што је она „релативно најаутономниија“ у односу на западну политичку хемисферу, оцењујући да се француски председник Емануел Макрон, слично Де Голу, наметнуо као ауторитет.

„(Немачки канцелар Олаф) Шолц ни близу нема тај ауторитет. Можда је Ангела Меркел имала, али Шолц нема сигурно“, рекао је Којчић.

Подсећа да се према Кини води једна врста протекционистичког рата и да се Кина доживљава као велика претња западним тржиштима, јер, како каже, нуди робу која је пре свега 60 одсто или 70 одсто јефтинија и све квалитетнија.

Којчић кажа да то представља дупле стандарде, јер земље које се заклињу у либерално тржиште уводе протекционистичке мере.

Додао је да је Кина препознала те дупле стандарде и наводи да је и Србија једна од земаља која је препознала те стандарде, подсетивши на говор председника Вучића прошле године на Генералној скупштини Уједињених нација.

Говорећи о томе зашто су Кинези изабрали Француску, Србију и Мађарску, Којчић је оценио да све што Кинези раде, раде да то има симболички значај и кад су бирали ове три земље то су урадили да свима буде јасно зашто су дошли у посету.

„Кина има намеру да буде земља будућности и зато она сада емитује поруке ауторитета. Није она дошла овде да прави само дилове, да ли ће бити царина 12 одсто или 13 одсто, него је дошла да покаже да је она у ствари сила на коју се мора рачунати“, рекао је Којчић.

Говорећи о начину на који Запад посматра однос Кине и Русије, Којичић је рекао да је битна контрадикција западног политичког естаблишмента да замера свима који који би да помогну Русији, независно од тога да ли је то Кина, Иран, или нека друга земља.

„И то ради друштво Запада које је ангажовало 19 земаља са пуним војним капацитетом против наше земље. То им није сметало“, рекао је Којичић.

Додао је да Западу не смета ни слање наоружања Украјини, те да Запад у својој дволиности замера Кини на добрим односима са Русијом.

Додао је да се Кина придржава идеје политичког филозофа Карла Шмита који је рекао „ако хоћеш да се бавиш политиком мораш да разликујеш ко је пријатељ и ко је непријатељ“.

Истакао је да не очекује да се у региону поново „зарати“, али да може бити проблема у случају ширих глобалних конфликата, као и да би у том случају Кина била уз Србију.

„Ако дође до глобалних конфликата, Кина је на километар од Београда. Да не заборавимо то“, рекао је Којичић.

Подсетио је да Кина у овом тренутку на источним обалама Африке има јаке економске базе сваке друге базе, и има своје савезнике, али да је за нас најважнија дипломатија.

„Да покушамо да се не наместимо да будемо увек у језгру свих конфликата као што смо кроз историју умели“, нагласио је Којичић.

Оценио је да је председник Србије Александар Вучић до сада перфектно балансирао између Кине и Сједињених Америчких Држава.

„Немојте мислити да било ко на Западу у овој тренутку се може да одважи да у Кини препозна непријатеља или да настаје било какав економски рад санкцијама, царинама, протекционизмом и не дај Боже и оружјем“, рекао је Којичић.

Оценио је да је председник Француске Емануел Макрон пример одговорне елите на Западу, која покушава да направи „рупу у зиду“, као и да ђе Србија идеална прилика да пркео нас успостављају нове линкове са глобалном политичком ситуацијом, пре свега са Кином.

 

Selaković na promociji kulturne razmene Srbije i Kine

Преузмите андроид апликацију.