Ма колико били лагани, сваки покрет или физичка активност добри су за здравље, тврде научници.
Свакодневна физичка активност помаже да мозак одржавамо младим, показује једна недавна студија. Према закључцима научника, чак и лагана физичка активност може донети когнитивне користи и побољшати брзину обраде информација у мозгу.
Когнитивне користи физичке активности: Како мозак реагује када смо физички активни
Нова студија објављена у часопису Annals of Behavioral Medicine указује да физичка активност било ког интензитета може повећати брзину обраде информација, док је раније углавном наглашавана корист умереног или интензивног вежбања за здравље мозга.
Према истраживању спроведеном на Медицинском факултету Универзитета Penn State,, свакодневне активности попут шетње, кућних послова или чак лаганих вежби могу краткорочно побољшати брзину менталне реакције. Ово побољшање је, тврде научници, еквивалентно подмлађивању мозга за четири године.
Кретање је кључно за здрав мозак, закључили научници: Користи иду и до 4 године успоравања когнитивних проблема
Др Vernon Williams, спортски неуролог који није био део истраживачког тима, овако је коментарисао резултате:
– Истраживање је занимљиво јер показује да чак и свакодневна физичка активност, а не само интензивно вежбање, доноси краткорочне користи за мозак. Ово потврђује нашу тврдњу да је сваки покрет, ма колико лаган, добар за здравље.
Професор неурологије Johnatan G. Hakun, водећи аутор студије, објаснио је да физичка активност може компензовати успоравање когнитивне брзине које долази с годинама. Просечна брзина обраде информација успорава за око 15 милисекунди годишње, док је код учесника у студији забележено побољшање брзине од 60 милисекунди након физичке активности. То је, према речима др Хакуна, еквивалент успоравања когнитивних проблема и очувања когнитивног здравља за чак 4 године.
Хакун додаје да су ове краткорочне промене у когнитивној брзини највероватније резултат повећане будности и когнитивне стимулације изазване физичком активношћу, а не дугорочних неуробиолошких промена које се обично дешавају током месеци или година редовног вежбања.
Методологија студије: Праћење у реалном времену
У студији су коришћени паметни телефони како би се готово у реалном времену пратио ниво физичке активности учесника и њихова когнитивна брзина. Током седам дана, учесници су пет пута дневно попуњавали упитнике о својој активности и решавали два сета когнитивних тестова путем мобилне апликације. Ево како су изгледали тестови.
Тест претраге симбола
У овом тесту учесници су морали да изаберу симбол на дну екрана који се поклапа са симболом приказаним на врху. Брзина реакције бележена је након дванаест понављања. Резултати су показали побољшање брзине обраде информација након физичке активности.
Тест радне меморије
За овај задатак учесници су морали да запамте положај три тачке у мрежи 5 x 5, које су затим замењене словима „е“ и „ф“. Иако су брже одговарали после физичке активности, прецизност одговора није се побољшала.
Класификација врста активности које доприносе здрављу мозга
На почетку студије, учесници су обучени како да класификују своје активности према интензитету:
лагане активности (шетање до посла или састанака, кућни послови, шетање паса, чишћење)
умерене активности (брзо ходање, вожња бицикла без напора, лагано трчање)
интензивне активности (трчање, брза вожња бицикла, захтевно планинарење).
Истраживање је показало да све ове активности имају позитиван ефекат на когнитивну брзину, чак и ако нису интензивне.
Зашто физичка активност помаже и добра је за мозак?
Претходна истраживања су утврдила да физичка активност побољшава когнитивне функције због неколико фактора:
-повећан проток крви (вежбање побољшава циркулацију, што повећава доток крви у мозак)
-неуротрансмитери и хормони (интензивна физичка активност подстиче ослобађање супстанци корисних за здравље мозга)
-боља кардиоваскуларна функција (смањење крвног притиска и побољшана функција срца позитивно утичу на когнитивне способности).
Аутори студије претпостављају да је узрок случајева краткорочних побољшања у брзини когнитивне обраде повећана будност и спремност на задатке, што може побољшати концентрацију и когнитивне перформансе.
Osušene listove lovora rasporedite po kući i gledajte kako nastaje magija
Преузмите андроид апликацију.