Обогатите свој јеловник и припремајте укусне и здраве оброке.
Већ је познато да би требало пратити пирамиду здраве исхране, фокусирати се на воће, поврће, житарице и махунарке.
Када дође време за припрему меса нутриционисти препоручују здрава уља за кување, која ће додатно ојачати ваш организам. Шта је у биљним уљима и како одбрати најбоље за себе откривамо вам у наредним редовима.
Време је да обогатите свој јеловник и припремате укусне и здраве оброке. Неко уље је добро за припрему храну, друго нема баш укус какав сте очекивали. Недоумица је много, али имамо одговоре.
Шта се налази у биљним уљима?
Биљна уља направљена су од масних киселина. Мали део биљних уља је засићена маст која се сматра штетном док је већински део биљних уља сачињен од полинезасићених масти и мононезасићених масти. Обе врсте незасићених масти помажу против различитих упала у организму и подстичу добро варење.
Осим што уља дају добар укус храни, она су потребна и нашем организму, јер имају витамине А, Д, Е и К. Уља су богата витамином Е које има много бенефита по здравље.
Које уље је најздравије?
Произвођачима уља се дозвољава да промовишу тврдњу како свакодневна конзумација уља која садрже 70 одсто олеинске киселине, када се замене са уљима која имају висок садржај засићених масти, смањују ризик од срчаних обољења. Сличне здравствене тврдње су дозвољене за сојино уље.
Када је ваша исхрана разноврсна, ви већ уносите довољно полинезасићених и мононезасићених масних киселина. Можете уживату у свом омиљеном биљном уљу у границама нормале. Наравно увек се препоручује маслиново уље уместо сунцокретовог јер је лакше за варење.
За сваку кашику маслиновог уља добијате око 120 калорија. Иако се поставља много питања о томе да ли се може пржити храна на маслиновом уљу, треба да знате да маслиново уље може да се греје до 190 степени.
Једина разлика у уљима је њихова стабилност у процесу кувања и то разликује сва биљна уља. Висока топлота разликује биљна уља и узрокује да се молекули у уљима распадају. Када су биљна уља изузетно загрејана долази до распада здравих молекула и губљења храњивих својства, па се сматра да тада уља испуштају штетне супстанце и да постају токсична.
Чврста уља добра за динстање и пржење хране јесу уље од авокада, кукуруза, семена грожђа, светло маслиново уље, кикирикија, пиринчаних мекиња и сојино уље.
Уље од орашастих плодова је такође здраво и савршено се уклапа уз салате, дајући им специфичну ноту свежине.
Сусамово уље можете додати приликом прављења шпагета и макарона, тесто се неће лепити, а ви ћете унети здраве масти.
Које уље изабрати и за шта се које користи?
Хајмо редом. Важно је да знате да на тржишту постоји много различитих уља, а сада је време да се упознате са њиховим главним карактеристикама.
– Кикирики уље се користи и за печење и за пржење, али и за укусне оброк салате. Ароматично је, укусно и ако волите укус кикирија, постаће вам фаворит.
– Сусамово уље одличан је извор незасићених масноћа, има витамина Е, као и додатних минерала, који утичу на бољи рад јетре. Може бити сјајан додатак салатама, а ово уље је све популарније и у козметици.
– Бадемово уље садржи незасићене масноће које су неопходне у нашој исхрани, а добро утиче на варење и на надутост стомака.
– Маслиново уље је једно од најздравијих и можете да га користити у припреми било ког јела. Садржи незасићене масне киселине које регулишу холестерол, сматра се да оно штити срце и крвне судове.
– Уље од семенки лана постало је популарно у протеклим годинама, а користи се само за припрему салата, и препоручује се чување у фрижидеру. При високој температури може да здраве масноће претвори у штетне.
– Када је реч о сунцокретовом уљу, саветује се да га користите само једном. Ако се користи више пута постаје штетно и токсично. Саветује се и да сведете коришћење овог уља на минимум, и да пронађете алтернативу.
– Уље од бундеве је ароматично, али га треба полако додавати јелима, како бисте се навикли. Идеално је за салате, преливе, сосеве.
Преузмите андроид апликацију.