Почетна > Србија
Србија

Код пролећног умора помажу правилна исхрана и довољан унос воде

Пролећни умор дефинитивно постоји, а људи се жале на умор, недостатак концентрације и више би спавали у периоду када почне пролеће, а себи највише могу да помогну правилном исхраном и довољним уносом воде, каже др Јелена Кашанин из Саветовалишта за исхрану Института за јавно здравље Србије (ИЗЈЗС) „Др Милан Јовановић Батут“.
Фото: Градске инфо

Она је у изјави за Танјуг изнела податак да се са годинама све више људи жали на пролећни умор, због тога што нам, како је објаснила, сваке године све раније долазе лепо време и топли дани, а наше тело и наш организам то не прате.

„Генерално смо уморни, надовезују се и дневни проблеми, недостатак физичке активности, али дефитинитивно можемо да кажемо да пролећни умор итекако постоји. Један од начина да помогнемо себи је да изађемо напоље, не треба поподне да легнемо и спавамо, већ да се натерамо да шетамо, да будемо напољу, али ту је свакако важно и довољно сна, довољан унос течности. Људи мало уносе течности и кад то кажем баш мислим на воду“, истакла је Кашанин.

Наводи да су значајни и редовни оброци, да унесемо довољно воћа и поврћа који ће нам дати више енергије него кафа, како обично сви почињу дан.

Саветује да се дан почне или воћем или популарним овсеним кашама у које се могу додати воће, бадеми, цимет.

„Дакле, да себи помогнемо са исхраном која није тешка, није масна и није базирана на пециву. Такође, ту су шетња и физичка активност. После посла тешко можемо да очекујемо да неко хода до куће, али треба искористити викенде и слободно време за то, посебно када је време лепо”, каже она.

Др Кашанин указује на то да грађани који се жале на пролећни умор углавном имају заједничку ствар, а то су лоше навике у исхрани и уносу течности,
„Греши се у уносу воде и исхрани. Прескакање оброка, прескакање доручка, а дан се почиње кафом. Такође, много људи узима на своју руку суплементе, што није баш најбоље.

Најмање што неко може да уради јесте анализа крви, па провери на пример колики је витамин Д, а онда у консултацији са лекаром узме суплементе уколико су потребни“, објашњава Кашанин.

Додаје да, уколико се умор настави и поред правилне исхране, свакако се треба јавити лекару по савет.

„Ми у саветовалишту за исхрану смо ту за све врсте савета у вези са исхраном код пролећеног умора и стојимо на располагању грађанима да им помогнемо да тај пролећни умор превазиђу“, поручила је др Кашанин.

На питање колико на умор утиче и радно време уз рачунар, она указује на то да је потребно редовно направити паузу и наводи да и школски час траје 45 минута.

„То су неке процене колико концентрација траје, дакле код одраслих на сат, сат и по правити паузу и удаљити се од рачунара“, саветује Кашанин.

Vesić obišao radove na obnovi puta Pirot – Dimitrovgrad

 

Преузмите андроид апликацију.