Шта да обучемо за посао, који филм да погледамо, шта да спремимо за ручак – сваки дан доносимо, кажу, 70 одлука.
И док многе одлуке доносимо аутоматски, друге подразумевају више вагања – који факултет да изаберемо, да ли да останемо у земљи, да ли да будемо подстанари или да купимо некретнину.
А ево шта кажу истраживања – како доносимо одлуке и ко то лакше ради, мушкарци или жене, старији или млађи.
Мушкарци су импулсивнији, жене промишљеније
Мушкарци важе за одлучнији пол, али исто тако кад одлучују, више ће се водити црно-белим приступом, док су жене отвореније и обратиће пажњу на нијансе сиве.
Научници кажу да мушкарци можда јесу одлучнији, али то не значи да доносе боље одлуке, јер су и импулсивнији.
Жене су промишљеније, а у процес одлучивања чешће укључују пријатеље и људе којима верују. Жене су такође склоније да консултују партнера, а кад осете да су у ћорсокаку, пре ће послушати срце.
Када старији постану неопрезни
Једна америчка студија у којој су учествовали испитаници старости између 12 и 90 година показала је да старији доносе лошије одлуке.
Испитаници су доносили одлуке које су укључивале различите финансијске добитке и губитке. Старији од 65 година доносили су лошије одлуке, али не због деменције јер су сви били ментално здрави.
Показало се да кад су у питању избори који укључују потенцијални добитак, старији су мање спремни да ризикују, али кад је реч о изборима који укључују губитак, постају неопрезни.
Научнике је тај податак на прву лопту изненадио, али су касније приметили да је можда разлог то што како старимо, имамо мање да изгубимо, па смо некад склони да одлуке доносимо неопрезно.
Преузмите андроид апликацију.