Чини се да са летом долази и „сезона читања“ јер се на Штранд увек носи нека књига, међутим, верујемо да Новосађани читају нон стоп и током свих годишњих доба.
Читање је од непроцењиве вредности за човека, тиме човек ништа не губи, већ само може да добије, наравно да постоје они који читају врло мало, али и они који не читају уопште, што је велика грешка.
Када вам се врзма по глави чувена реплика „Књига је човеков најбољи пријатељ“ из филма „Мој тата на одређено време“, схватићете да је истинита оног тренутка кад узмете у руке омиљено штиво које читате у даху.
Многима сама помисао на књигу изазива нелагоду, јер их подсећа на нешто мучно и исцрпно попут учења, међутим читање није ни налик томе, ни близу исписивању формула из области квантне физике.
За читање је потребно само мало воље и љубави и већ сте на неком путовању које вам храни душу. Неке ће се прочитати у даху за дан или два, а неке ћете густирати недељама, натенане.
Сместите се удобно у неку фотељу или лежаљку уколико сте на Официрцу или неком базену и прочитајте пар редова о томе колико читање књига доноси бенефита.
Књига је лек
Колико год вам се чинило невероватним, књига има лековито својство на човеков дух.
Одређена истраживања су утврдила да читање смањује нервозу и стрес чак и више него шетња, гледање телевизора или кафа.
Одређене књиге самопомоћи утичу на смањивање симптома депресије и осећаја усамљености, што итекако благотворно делује на снижавање крвног притиска.
Увек се може пронаћи погодно штиво које ће вам поправити расположење, било да сте тужни, разочарани, депресивни или тражите одговоре на нека питања и проблеме.
Након само пар прочитаних страница, онај ко чита постаје задовољнији јер се поспешује лучење допамина који директно утиче на осећај задовољства.
Попут природних лекова за смирење или антистрес терапије, књига ће вас „закуцати“ за фотељу и опустити.
Може бити и лек против несанице, питате се како то? Уколико сте приметили, ко год да је узео књигу да чита пред спавање врло брзо је и заспао.
Можда сте и сами видели по себи, чим прочитате пар страница, као омамљени заспаћете у секунди, ништа вас не кошта да пробате.
Као што сам и рекла читањем се лучи допамин, тако да вас унапред упозоравам да таква активност изазива зависност. Генијално, зар не?
Нема боље забаве од читања.
Добро, није баш као ноћни живот у Новом Саду или гледање нове епизоде Euphorie, заправо много је забавније.
Уколико се снажно удубите у књигу, као времеплов, одвешће вас у далеке крајеве и непознате дестинације, а да се нисте макли с места, односно с кауча.
Књига распламсава машту и авантуризам, ствара нераскидиву везу између вас и свих ликова, догађаја и пејзажа у сувише реалном литерарном свету.
Имате неодољиву жељу да сазнате како је живети на другом крају света, решите мистериозна убистава, или пронађете лекове за смртоносну болест? Потребно је само да посегнете за полицом, јер се сазнање крије ту негде између корица књига.
Читањем постајемо паметнији
Ок, не можемо баш постати нове Николе Тесле, али читањем заиста можемо много тога да сазнамо и научимо.
Иво Андрић је једном написао: „Остати равнодушан према књизи, значи лакомислено осиромашити свој живот“.
Било да је то стручна литература или читање из хобија, кад год то радимо усвајамо нова знања и информације, учимо нешто ново и ширимо вокабулар.
Заправо, тиме ми ширимо своје видике, самим тим стварамо „глад“ за новим знањима, отуда и она теза о зависности.
Осим тога начитане особе које улажу у своје образовање и духовност, обично имају више самопоуздања чију појаву ћете увек приметити у пуној соби људи.
Као што нам је потребна јутарња гимнастика тако нам је потребна и ментална гимнастика.
Не морате да употребљавате нагли „коси хитац“ како би прекинули „поспаност“, за гимнастику мозга илити читање, потребно је књигу узимати у руке два пута на дан по потреби, најбоље свакодневно.
Питате се како тако јасно видимо ликове и описе током читања? То је захваљујући нашем мозгу који током читања, симулира фиктивне догађаје описане у књигама.
За такву мождану активност потребан је рад премоторног кортекса који је одговоран за више мождане функције.
Да вам поједноставим, они који читају књиге и то редовно, смањују шансе да оболе од деменције и Алцхајмерове болести, врло интересантан податак и много кул.
Читање је бесплатно
Осим тога да умете да читате, потребан је минимум минимума како бисте прочитали нешто, довољна је добра књига, тихи кутак и мало слободног времена да бисте упловили у свет маште.
Баш као и осмех, загрљај или комплимент, читањем ћете више добити него изгубити.
Интелектуална својина је нешто на чему увек можете да радите, не захтева готово нимало новчаног улагања, само воље и оне „глади“ о којој смо говорили пар редова изнад.
Приступ књигама је потпуно доступан свима на свету, уколико их не купујемо увек постоји алтернатива изнајмљивања књиге из Градске библиотеке или размена међу читаоцима.
У књигама нема реклама.
Наизглед банална теза, али кад размислите веома истинита и растерећујућа.
Када гледамо одређени видео или емисију на интернету или телевизији, немогуће је избећи досадне и напорне рекламе које само одузимају време и интересовање за садржај који се прати.
Свакодневно и непотребно смо затрпани хиљадама пропагандних порука које нас „уче“ како и зашто треба да поседујемо одређену ствар или став у свом животу.
Књижевност нас тога штеди и велико јој хвала на томе.
Читање вас чини емпатом
Можемо се запитати, колико често се поистоветимо са главним ликом из књиге, да ли разумемо његову патњу, срећу и на крају крајева његову личност?
Психолози кажу да читање омогућава успешније размевање других људи, односно да љубитељи романа имају развијенију емпатију.
Можда читањем поправите неке климаве односе, јер ћете ближе разумети потребе и осећања тих других особа из своје околине.
Можда ће књига спасити свет? Свакако да читањем побољшавамо разумевање и емпатију што је у данашњем свету преко потребна врлина.
Вечита инспирација
Уколико вам је потребна добра и иновативна идеја, врло вероватно ће вам књига бити од велике помоћи, још ако се бавите писањем, инспирацију ћете најпре потражити у књигама.
Након пар прочитаних страница, као у кошници, идеје ће да се роје, што поспешује креативност и еурека! Идеја је створена.
Важно је знати да добре књиге инспиришу и мотивишу људе да постану бољи у послу, браку, породици и свакодневном животу.
Читањем се усавршавају вештине
Док у чекаоници чекате свој ред, уместо друштвених мрежа, најбоље је обртати странице неке књиге, јер тако поспешујете моћ концентрације и стрпљења, па ћете на паметан начин „убити“ време.
Читањем се стварају вештине које се изузетно цене у пословном свету, попут истрајности, комуникације, фокуса, вештине писања и аналитичке вештине.
Читањем се фокусирате на одређен процес, а то је књига у вашим рукама, док истрајност током читања може помоћи да успешно пословни задатак приведете крају.
„Избомбардовани“ смо којекаквим пословним мејловима, тако да са читалачким капацитетом ћете прецизније саставити, дописе мејлове, извештаје или уговоре.
Ваше аналитичке вештине ће доћи до изражаја онда када будете имали читалачки континуитет, јер захваљујући томе ћете имати моћ да предвидите пар корака унапред, што је у пословном свету изузетно цењена особина.
Одлична и разумљива комуникација у пословном свету је срж сваког добро одрађеног пословног задатка, тако да је излишно говорити колико књиге утичу и на комуникационе вештине, цео текст се ради о томе.
Читање је пријатно, корисно и неопходно како би смо хранили своју душу, за почетак је потребно пронаћи тему која одговара нашем укусу.
Када створимо навику и потребу за том душевном храном, спремнији смо за нешто изазовније књиге које ће нам градити интелектуалну срж.
Зато зграбите књигу, скините прашину с полице, одрадите мождану гимнастику и уверите се да вас књига неће ујести, осим што ће вас учини још бољом особом.
Преузмите андроид апликацију.