Постоји разлог зашто се неке књиге једноставно називају класицима. Време их не стиже и никада их неће прегазити, проблеме главних јунака можемо сместити и у данашње време и поистоветити се са њима.
Постоје класици који су некима променили погледе на свет и учинили да се осећају мудрије и боље. Оваква књижевна дела треба да чита сваки заљубљеник у читање, али и сви остали јер припадају општој култури. Одабрали смо неке од класика које свако треба да прочита бар једном у животу.
Божанствена комедија (Данте Алигијери)
Bероватно када вам неко спомене кругове пакла, помислите на 9 кругова.
Е па, они су потекли управо из чувене Божанствене комедије Данте Алигијерија, знаменитог италијанског писца, песника и филозофа. Дантеова божанствена комедија састоји се од три дела – пакла, читилишта и раја. У целости, књига нам говори о трагању људске душе за миром, срећом и спокојем, коначним просветљењем.
1984. (Џорџ Орвел)
У суштини, за све репресивно и тоталитарно, данас се користи израз “орвеловско”, управо захваљујући овом класику светске књижевности. Роман описује екстремно тоталитарно друштво и појединца у животу надзираном 24 часа свакодневно. Роман је схваћен као упозорење будућим генерацијама, односно инспирација бројним књижевницима, филозофима и политичким теоретичарима. Популарност романа се одразила и у бројним језицима у које су ушле фразе из романа као што су новоговор и Велики брат. Прича прати Винстона Смита, који живи у тмурној футуристичкој свакодневици и сукобљава се са бруталним поретком своје земље. Данас, многи критичари кажу да захваљујући технологији живимо 1984. Ово је роман који представља најпознатије дело дистопије или антиутопије.
Дон Кихот (Мигел де Сервантес де Саведра)
„Борба са ветрењачама“ фраза која означава вршење неке узалудне радње, посла који се не може завршити, често употребљавана код борбе „малих“ људи, обичних смртника против гиганата, проистиче баш из овог романа, где се главни јунак у тренутку залуђености бори са ветрењачама мислећи да се бори против дивова.
Дон Кихот је једно од ремек-дела шпанске и светске књижевности. Једна је од највише објављиваних и најпревођенијих књига на свету. Сматра се каменом темељцем западноевропске књижевности и једним од најбољих објављених дела фикције свих времена, као и најважнијим делом шпанског Златног века.
Ана Карењина (Лав Николајевич Толстој)
Ана Карењина је монументално дело Лава Толстоја који даје свеобухватан приказ руског друштва деветнаестог века, од аристократских салона до сеоских газдинстава. Уводећи два наративна тока, први који прати љубавну причу између Ане и Вронског и други који прати однос између Кити и Љевина, Лав Толстој исписује свевремене странице о породици, губитку, љубави, издаји, вери и пријатељству. У Ани Карењини Толстој је дао изузетну психолошку анализу људске душе, врло дубоко и снажно, с реализмом уметничког описивања који досад нисмо имали.
Старац и море (Ернест Хемингвеј)
Роман описује борбу старца Сантјага и рибе, која је заправо симбол човекове борбе за опстанак. Тема романа је животна борба са којом се суочавају сви људи, али и склад и несклад човека са природом.
Мали принц (Антоан де Сент Егзипери)
Ово је књига која је преведена је на преко 180 светских језика и продана у више од 80 милиона примерака, што је чини једном од најпродаванијих књига на свету. Књига обилује мноштвом цртежа којима писац вешто дочарава ликове и ток радње. Ове илустрације данас су познате широм света, а временом су постале иконе једне културе. Људи су и данас опчињени поукама које књига носи, илустрацијама и реченицама које су једне од најцитиранијих икада написаних. Међу њима најпознатија је вероватно:
„Човек само срцем добро види. Битно је очима невидљиво“
Оркански висови (Емили Бронте)
Женске списатељице из историје су, због контекста у ком су писале, углавном резервисале своје речи за љубавне, приватне теме. Оркански висови талентоване Емили Бронте савршен су пример онога што се некада знало као “женска књижевност”.
Оркански висови су, по мишљењу свих књижевних критичара са реномеом, без поговора – једна од најлепших љубавних прича свих времена. Осим тога, ово дело представља прави енглески класик, те је дело одличан репрезент викторијанског доба и уметности.
Ромео и Јулија ( Вилијам Шекспир)
Ромео и Јулија је једна од најпознатијих драма и представљања за многе љубави која покушава да се бори против било каквих недаћа да би била заједно. Мало је људи на кугли земаљској који нису чули за њихову љубав. Шекспирова трагична прича о двоје несуђених љубавника до данас је доживела на стотине, ако не и хиљаде адаптација.
Степски вук (Херман Хесе)
У тој „биографији душе“ свака личност је одраз једног од сукоба аутора са самим собом, као огледало неприкривеног раздора и пометње у самопоимању. Прича у великој мери одражава Хесеову дубоку духовну кризу из 20-их, упечатљиво представљајући расцеп протагонисте између његове човечности и његове анималне, као код вука, агресије и бескућништва.
Злочин и казна (Фјодор Михајлович Достојевски)
Сматра се једним од највећих дела руске књижевности и један од најзначајнијих романа светске књижевности.
Рат и Мир (Лав Николајевич Толстој)
Рат и мир је понудио свежу фикцију, са огромним бројем ликова у заплету који није покривао ништа мање теме од оних у наслову, као и теме попут младости, брака, љубави, година, живота и смрти. Овај класик је и прави пример руске литературе.
Процес (Франц Кафка)
Апсурдни догађаји, обезличени појединци, узнемирујући све. Све то Кафка успева да представи као сасвим нормално и уобичајено. Цело дело пратки Јозефа К, који се уплиће у невидљиву мрежу процеса и недокучивог суда који га је покренуо. Једно од његових најпознатијих дела, говори о Јосефу К., човеку који је ухапшен и одведен од стране неприступачног ауторитета, а природа његовог злочина није откривена ни њему ни читаоцу.
На Дрини ћуприја (Иво Андрић)
Радња романа траје отприлике четири века и скуп је више прича повезаних са мостом на Дрини, који је тачка окосница и главни симбол нарације. Сам мост представља на неки начин супротност људској судбини која је пролазна у односу на камену грађевину, која је вечна. Око њега се развијају приче о историјским личностима и безименим ликовима који су плод пишчеве маште.
Гроф Монте Христо ( Александар Дима)
Епска сага о освети, мржњи, љубави и правди.
Странац (Албер Ками)
Филозофски роман који морате да прочитате. Припада раздобљу касног модернизма, где је главна тема била приказ бесмисленог и апсурдног живота и човекова отуђеност. Ако се некада запитате: “Чему све ово?”, или вам падне на памет да је: “Живот само низ непредвидивих случајности” онда ће вам Камијева филозофија бити врло блиска, као и књига Странац, у којој покушава да одгонетне на који начин треба прихватити сопствену беспомоћност у животу.
Сто година самоће (Габријел Г. Маркес)
Роман колумбијског писца Габријела Гарсије Маркеса сматра се ремек делом хиспаноамеричке и светске литературе. За овај роман Маркес је 1982. добио Нобелову награду за књижевност. Ово је једно од највише превођених и највише читаних дела на шпанском језику. . Маркес користи роман за објашњавање мудрости: од виталне је важности да се људи сећају своје историје како зато не би патили.
Преузмите андроид апликацију.