Роми су и даље највише дискриминисана и маргинализована друштвена група, иако су најбројнија мањинска заједница у Европи, а резултати постигнути на унапређењу положаја Рома нису отклонили кључне препреке у процесу њихове интеграције, саопштио је данас заштитник грађана Зоран Пашалић, поводом Светског дана Рома.
Он је у саопштењу честитао 8. април, Светски дан Рома, и позвао све грађане да не дозволе да под притиском глобалне економске кризе и растуће апатије, ишчезне солидарност међу људима.
Апелује да обрате пажњу на потребе других, а рањивим друштвеним групама, међу њима и ромској заједници, пруже ефикасну и делотворну подршку.
Пашалић указује на то да су Роми и даље највише дискриминисана и маргинализована друштвена група, иако су најбројнија мањинска заједница у Европи.
Напомиње да су Ромкиње спадају у најугроженије друштвене категорије – удају се у раном узрасту, очекују их вишеструке трудноће у кратком временском периоду, финансијска и друга зависност од партнера или старијих чланова породице, као и висок ризик од насиља у породици и партнерским односима.
Друга најугроженија група су деца Роми, чији целокупан развој у сиромаштву и неформалним насељима носи са собом многе ризике, напомиње омбудсман.
„Постоје системски проблеми са којима се Роми свакодневно суочавају. Упркос томе што је држава предузела низ мера и активности у области образовања, здравства и добијања личних докумената, квалитет живота те заједнице се није у великој мери побољшао“, упозорио је Пашалић.
Он је додао да су приступачније школство, редовна здравствена заштита, сузбијање сиромаштва кроз олакшано запошљавање циљеви којима треба да тежимо.
Пашалић је навео и да постигнути резултати на унапређењу положаја Рома нису отклонили кључне препреке у процесу њихове интеграције, због чега и даље треба инсистирати на целовитој подршци ромској националној мањини.
„Морамо показати спремност када је у питању решавање комплексних проблема те заједнице“, поручио је Пашалић.
Подсетио је да омбудсман у свом мандату има надлежност за заштиту права националних мањина, а протеклу годину обележио је низом активности предузетих у циљу оснаживања и унапређења положаја Рома, које су наведене и у редовном годишњем извештају институције.
Заштитник грађана ће пратити и како се спроводе мере нове Стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња за период 2022-2030. године, коју је Влада Србије усвојила 3. фебруара.
Преузмите андроид апликацију.