За Нови Сад су се раније сматрали само они квартови који су најближи центру и до којих стигнеш за петнаестак минута. Све остало, што је било “тамо негде“ називали смо приградска насеља.
Међутим, дошло је време да мењамо и вокабулар, али и наше навике јер многа приградска насеља сада важе за легитимне делове нашег града.
Претходне недеље скокнули смо “преко канала“. Занимало нас је како тамо живе наши суграђани и да ли сматрају да су, како се раније говорило, одсечени од света?
Прва заблуда коју ћемо вам разбити овом приликом јесте да се са оне стране канала налази насеље Клиса након кога се излази из града и креће путем плодне земље и војвођанских салаша.
“Са оне стране канала“ хармонично живе становници чак три кварта: Клисе, Слане баре и Видовданског насеља.
Ако вам кажемо да се на простору Слане баре некада налазила мочвара и мрежа канала, верујемо да ће вам у потпуности бити јасно одакле потиче и сам назив насеља.
Према урбаној легенди туда су, ономад, пловили теретни бродови, а када се један од њих потопио, у канал је изручено неколико тона соли, те отуда и сам назив.
Изградњом Сентандрејског булевара Сланобарци су добили могућност да за свега неколико минута буду у центру града, а за разлику од нас који смо се помирили са непрестаном буком и гужвом, могу да уживају у прилично споријем и мирнијем темпу живота.
Храм Вазнесења Господњег важи за један од најлепших храмова у Новом Саду. Његовој лепоти диве се сви, од случајних пролазника који су Сантандрејским булеваром тек пристигли на подручје Новог Сада, до оних који не могу да замисле недељно јутро без посећивања ове цркве.
Становници овог насеља ускоро добијају и свој први парк.
Парк ће красити иновативни еколошки елементи као што су паметна клупа и соларно осветљење, а како ће све више Новосађана, чини се, све више прелазити преко канала, већ се увелико шушка о изградњи Моста близанца који ће смањити гужву и олакшати прилаз како Сланој бари, тако и Видовданском насељу и Клиси.
Видовданско насеље место је у коме се живи “приградском“ атмосфером, иако се сада већ налази надомак центра.
Недавно је обогаћено и за сопствени Дом здравља, због чега његови становници све мање имају потребу да иду у друге делове града, осим ако нису мотивисани неким посебним жељама.
Ово насеље је дом и стадиона ФК “Звезда“, а слободно можемо закључити да је његова највећа вредност у томе што је у њему ушушкана најпознатија новосадска пијаца “Најлон“.
На “Најлон“ долазе, не само становници из целог Новог Сада, већ броји посетиоце и из разних делова широм Србије.
Клиса је прошле године додатно обогаћена вртићем у Ораховој улици, што је мали показатељ правца у ком је кренуо да се одвија живот „са оне стране канала“.
Мештани су веома задовољни што и поред тога што живе надомак града имају свој мир, асфалтиране улице које их за неколико минута одведу до центра града и живце које још нису ослабили бескрајним тражењем паркинг места испред својих домова.
Креативност мештана примећена је још пре доста година, управо зато и не чуди што је баш на овом простору отворена културна станица “Барка“ која води веома активан уметнички живот.
Поред оног на СПЕНС-у, други затворени базен у Новом Саду отворен је у овом делу града чиме је он постао још значајнији.
Ипак, квартове не чини само инфраструктура, у коју се морамо признати, све више улаже од стране града.
Истина је да се ова три насеља развијају вртоглавом брзином због труда становника који свакодневно организују неке нове акције у којима унапређују своје место за живот, попут опремања шеталишта, чишћења улица, уређења дечијих иггралишта итд…
Преузмите андроид апликацију.