Почетна > Србија
Србија

Кладионице на „удару“: Уводи се и обавеза утврђивања идентитета играча приликом регистрације за онлајн игре

Изменама и допунама Закона о играма на срећу, између осталог, предвиђена је обавеза провере годишта особа које улазе у аутомат клубове и кладиоце, а проширена је и обавеза истицања постера са текстом упозорења о зависности од коцкања и забраном учешћа малолетника у тим активностима и на спољној страни излога објекта.
Фото: Pexels/Elizabeth Ferreira

Ове измене закона којима су прописане бројне забране и ограничења за малолетнике ушле су у скупштинску процедуру 8. новембра.

Како се наводи у изменама закона, постер са забраном треба да буде величине 100 са 80 центиметара и на њему треба да се налазе одговарајући текст о превенцији болести зависности, као и контакт подаци установе коју је министарство надлежно за послове здравља сертификовало за лечење болести зависности од игара на срећу.

Забрањено је и служење хране и алкохолних пића са више од пет одсто алкохола у кладионицама и аутомат клубовима, а рок за усклађивање пословања приређивача са том забраном је 1. јул 2026.

Новина је и увођење могућности самоискључења и самоограничења играча, као и законска решења за онлајн приређиваче која се односе на информационо-комуникациони систем, односно обавезе обезбеђивања приступа њиховим базама података.

Уводи се и обавеза утврђивања идентитета играча приликом регистрације за онлајн игре, како би се малолетницима онемогућило учешће, док ће приређивачи бити у обавези да Управи за игре на срећу омогуће приступ њиховом линку видео-наџора.

Када је реч о удаљености кладионица и аутомат клубова од основних и средњих школа, неће више бити довољно само уверење Републичког геодетског завода, које се издаје на основу измерене удаљености, већ ће бити обавезно и мишљење вештака саобраћајне струке.

Казнене мере за нелегално приређивање игара на срећу предвиђају одузимање дозволе за приређивање игара у аутомат клубу, кладионици или у играчници (казина), уколико се само једном открије поновљена неправилност у истом простору.

Предвиђено је и да се одобрење за приређивање посебних игара на срећу на аутоматима даје на рок од десет година, а уколико приређивач најкасније 90 дана пре истека тог рока поднесе захтев за продужење, уколико су испуњуени услови прописани законом рок се продужава решењем на десет година.

Приређивач је дужан и да обрачуна и плати накнаду за приређивање посебних игара на срећу на аутоматима у висини од 15 одсто на основицу коју чини разлика између укупно остварене вредности улога и укупно остварене вредности добитака игара, а не мање од производа износа од 100 евра у динарској противвредности и највећег броја пријављених аутомата за игре на срећу у току месеца.

Приређивач плаћа и надокнаду за приређивање игара на срећу, односно клађење у висини од 15 одсто на основицу коју чини разлика између укупно остварене вредности улога и укупно остварене вредности добитака играча, а не мање од производа износ од 1.000 евра у динарској противвредноасти и највећег броја пријављених кладионица у којима се приређују игре на срећу у току месеца.

Приређивач плаћа накнаду за приређивање посебних игра на срећу преко средстава електронске комуникације месечно у висини од 15 одсто на основицу коју чини разлика између укупно остварене вредности улога и укупно остварене вредности добитака играча.

У образложењу овог новог закона који је у Скупштини Србије наведено је и да је важећи Закон о играма на срећу ступио на снагу 11. марта 2020 , а почео да се примењује од 11. априла те године.

Истиче се и да ће се доношењем измена и допуна закона у области игара на срећу створити неопходни услови за увођење напреднијег система наџора, повећање и ефикасније прикупљање буџетских прихода, као и смањење сиве економије, али и повећање степена друштвене одговорности приређивача игара на срећу и повећање правне и економске сигурности.

Закон је, како се додаје усаглашен и са одредбама Закона о инспекцијском наџору и Законом о општем управном поступку.

Навредено је и да се измене и допуне важећег закона о играма на срећу предлажу са намером даљег унапређења система контроле приређивања игара на срећу, а у циљу спречавања прања новца и финансирања тероризма у оквиру нормативног оквира који је већ усклађен са међународним стандардима.

Измене и допуне се предлажу и у циљу подизања степена свесности о друштвеној одговорности приређивача игара на срећу и заштите малолетних лица те једнако и осталих карегорија друштва.

У Предлогу закона о изменама и допунама закона о играма на срећу који је упућен у Скупштину Србије је наведено и да су накнаде од приређивања посебних игара на срећу у кладионицама, на аутоматима, од онлајн игара на срећу, путем интернета и у играчницама (казинима) износиле 137 милиона евра.

Наглашено је и да се на основу података који се односе на 2023. може проценити да ће приход у наредним годинама бити скоро 176,5 милиона евра што представља раст од скоро 40 милиона евра , односно раст од 29 одсто.

Srbija osvojila srebrnu medalju u kategoriji veganskih jela na takmičenju u Singapuru

 

Преузмите андроид апликацију.