Државном церемонијом полагања венаца и одавања поште бесмртним јунацима, данас је у Текеришу код Лознице обележна 108. годишњица битке на Церу.
Церемонију је предводила министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић која је поручила да ће Србија вечно бити на страни мира.
Она је истакла да је и данашња Србија храбра као што је била пре 108 година и да ће се, вођена најсветлијим примером патриотизма церских јунака, увек борити за мир и слободу.
„Зато овде, у Текеришу, данас поручујемо да је Србија, вођена мудром политиком председника Александра Вучића, слободна држава, која јесте и која ће вечно бити на страни мира, разумевања, толеранције и сарадње“, поручила је Кисић.
Према њеним речима, само у слободи и миру Србија може да иде напред, да привредно и економски јача, а својим грађанима буде још боље место за живот.
Кисић је рекла да је храбра српска војска пре 108 година извојевала прву савезничку победу у Првом светском рату, против знатно јаче и опремљеније војске, против силе над силама и да данас у Текеришу сви осећају бескрајни понос и неизмерно поштовање према церским јунацима, који су се борили за све будуће генерације.
„Понос и поштовање према онима који су симбол јунаштва, части, поштења и одлучности у борби за слободу, онима којима је реч отаџбина била светиња. На томе ће им Србија заувек бити захвална“, поручила је Кисић.
Поред министарке Кисић, венце су положили и представници Министарства одбране и Војске Србије, начелник Мачванског округа Владан Красавац, помоћник градоначелника Лознице Љубинко Цхокић, градоначелник Шапца Александар Пајић, председник Општине Крупањ Иван Исајловић, представници амбасада и бројних удружења и грађана опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.
У Церској бици, вођеној од 16. до 20. августа 1914. на широком простору планине Цер, храбра српска војска извојевала је против бројчано надмоћнијих аустроугарских трупа прву савезницку победу у Првом светском рату.
До првог окршаја на планини Цер дошло је у ноћи између 15. и 16. августа, а након борбе, своје повлачење преко Дрине, разбијене аустроугарске снаге отпочеле су у ноћи 19. на 20. август и наставиле цео сутрашњи дан.
Због изузетних заслуга у руковођењу и командовању у Церској бици, командант Друге српске армије Степа Степановић унапређен је у чин војводе.
У Церској бици српске снаге изгубиле су више од 16.000 војника, док су аустроугарски губици износили око 25.000 погинулих.
У славу свима који су живот положили у одбрани отаџбине, на обронцима планине Цер у селу Текериш, подигнут је споменик, на чијој се предњој страни налази грб Србије, испод којег је уклесана порука:
„Ваша дела су бесмртна“.
Преузмите андроид апликацију.