Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић, на 110. заседању Међународне конференције рада у Женеви, поручила да је Србија међу ретким земљама које су током пандемије Ковид-19, периоду пуном изазова који је имао велики утицај на тржишта рада широм света, оствариле економски напредак.
„Захваљујући одговорној економској политици Владе Републике Србије и континуираној привредној активности, коју карактерише и долазак великог броја страних инвеститора, отварање нових фабрика и радних места, Србија је успела да стопу незапослености сведе на једноцифрени, историјски минимум, што је најбољи резултат у претходних неколико деценија“, навела је Кисић у обраћању, саопштило је данас Министарство.
Кисић је нагласила да Србија, у циљу праћења и прилагођавања специфичним потребама тржишта рада, наставља да ради на реформама у сектору образовања и да повећава број преквалификација незапослених, а у сарадњи са Националном службом за запошљавање.
Србија је, према речима министарке Кисић, дубоко опредељена за примену највиших међународних стандарда у домену рада, запошљавања и социјалне политике.
„Уређење и унапређење система, којим се остварују безбедни и здрави радни услови, а који у највећој могућој мери обезбеђују смањење повреда на раду и професионалних болести, остаће и у наредном периоду један од приоритета Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања“, рекла је Кисић,
Навела је да је у том циљу израђен нови Закон о безбедности и здрављу на раду, који је заснован на превенцији повреда и болести.
Кисић је подсетила да је Србија чланица Међународне организације рада од његовог оснивања и да је продуктивни однос наше земље и те организације стар колико и сам МОР.
Министарка је указала да је оквир сарадње Србије и МОР-а утврђен Програмом достојанственог рада за Републику Србију за период 2019-2022. године, са циљем промовисања највиших међународних стандарда у области рада, запошљавања и социјалне политике и њиховог усклађивања са законодавством и праксом у Србији.
Министарка Кисић је захвалила МОР-у на успешној сарадњи и подршци у реализацији многобројних пројеката у Србији, међу којима је и континуирана стручна и техничка подршка у процесу израде Плана имплементације програма „Гаранције за младе“ и у реализацији Пројекта који има за циљ унапређења прописа у области заштите деце од злоупотребе дечијег рада.
Министарка је додала и да је у 2021. години, у сарадњи са МОР-ом, урађена Анализа законодавства Републике Србије у складу са захтевима Конвенције бр. 190 и да се у наредном периоду може очекивати ратификација те конвенције.
Gradonačelnik Radojičić sa ambasadorkom Švedske posadio 30 stabala
Преузмите андроид апликацију.