Србија је међу првим земљама у коју су кинески туристи почели да се враћају после пандемије и циљ је да ове и следеће године буду на првом месту када је реч о броју страних гостију, каже Урош Кандић, државни секретар у Министарству туризма и омладине.
То је, сматра он, реално и оствариво с обзиром на то да имамо директне авио-линије за Кину, не требају им визе за Србију и имамо садржаје који они цене.
„Воле кутурноисторијско наслеђе и што је новина не задржавају се, као раније, само у великим градовима, него сада обилазе и друга места у Србији. Воле шопинг, окренути су и гастрономији, па не би било лоше да домаћи угоститељи размисле о отварању кинеских ресторана, мислим на традицоналне ресторане, којих, по мишљењу туриста из Кине, нема довољно“ објашњава Кандић.
Он сматра да су Кинези захвални гости, а то се види по ванпансионској потрошњи, која је боља него у случају других страних туриста. Према искуствима лиценцираних туристичких водича за кинески и енглески језик, чланова Удружења туристичких водича Србије, туристи из Кине најчешће обилазе Београд, као део веће балканске туре.
У Београду обавезно иду у Кућу цвећа, до кинеског културног центра, на Калемегдан и до Храма Светог Саве.
Водичи кажу да су старији туристи више везани за стару Југославију и приче о Титу, док млађи више воле скијање, кајакинг, а воле и да присуствују нашим обичајима и свадбама.
Откуд толико кинеских туриста, не само у нашој земљи него и широм света?
Стручњаци кажу из једноставног разлога што себи могу да приуште ова далека путовања, а и због тога што код њих расте свест о потреби за путовањима. Према програму статуса одобрених дестинација кинеске владе, до 2010. године само је неколико лиценцираних путничких агенција организовало групна путовања у ограниченим туристичким одредиштима.
Међутим, Кинези су се од тада много променили, почели су да истражују места која би могли да посете, па су чекали да то чине чак све чешће и самостално. И даље доминирају путовања у групама, јер је то јефтиније и лакше и у превазилажењу језичких баријера.
Локална истраживања показују да је број индивидуалних путовања из Кине у порасту, па је све више Кинеза који су спремни да истражују далеке и егзотичне дестинације.
Наша земља је, према подацима Светске туристичке организације, у 2023. била прва дестинација у свету по стопи раста прихода од страних туриста у односу на 2019. годину, од 79 одсто.
Девизни прилив од туризма је износио рекордних 2,55 милијарди евра, што је за милијарду и 112 милиона евра више него 2019. године, а чак 3,5 пута више него 2012. године.
Када је реч о кинеским туристима, прошле године их је било 230 одсто више него 2022.
Кина је је према свим показатељима најбрже растуће тржиште са којег страни гости долазе у Србију.
Само у првих 11 месеци прошле године нашу земљу је посетило 85.000 кинеских туриста који су остварили 260.000 ноћења. Ови резултати су премашили и оне постигнуте рекордне 2019. године, када су гости из Кине били најбројнији у нашој земљи.
Преузмите андроид апликацију.